Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Kasım 2013, Perşembe 11:10

İlaçlardaki yüksek tuz oranı sağlığı tehdit ediyor

İngiltere’de yapılan bir araştırma, milyonlarca kişinin kullandığı suda eriyen ağrı kesici ilaçlarda bulunan yüksek dozda tuzun sağlığı tehdit ettiğini ortaya koydu.

Araştırmacılar, en yüksek dozda alınan bazı ilaç karışımlarının kullanıcıları bir yetişkin için tavsiye edilen dozdan daha fazla sodyuma maruz bıraktığı, bunun da tehlikeli sonuçları olabileceği uyarısında bulunuyorlar.

Tıp dergisi BMJ’de yayımlanan araştırma, 1,2 milyon İngiliz hasta üzerinde yapılan test sonuçlarına dayanıyor.Araştırma, efervesan yani çözünebilir tabletlerin kalp krizi ve felç vakalarıyla bağlantısı olduğunu ortaya koyuyor.

BBC’nin haberine göre;En az 1mmol (23 mg) tuz bileşeni sodyum barındıran tüm ilaçların etiketlerinde ‘ürünün sodyum içerdiğine’ dair bir açıklama konması gerekiyor. Hastalar için hazırlanan kullanım kılavuzlarında, düşük sodyum diyeti uygulayanlar için alınması gereken sodyum miktarına ilişkin bilgiler de veriliyor.

Aynı ilacın tuz içermeyenlerinden alanlara oranla, çözünebilir ilaçları kullananlarda kalp krizi, felç veya damar sorunlarından kaynaklanan ölüm riski beş kat artıyor.

Ayrıca bu hastaların, diğerlerine oranla yüksek tansiyona bağlı rahatsızlık yaşama riski de yedi kat artıyor. Araştırmacılar, sorunun asıl kaynağının da bu risk olduğunu söylüyor.

Dundee Üniversitesi’nden araştırma ekibinin başındaki Dr. Jacob George, “Yüksek oranda tuz kullanımının hipertansiyona, hipertansiyonun da kalp krizine neden olduğunu biliyoruz” dedi.

‘Her gün kullananlar için tehlikeli’

İngiltere Kalp Vakfı, bu araştırmanın her gün ilaç kullananlar üzerinde yapıldığına dikkat çekerek, arada bir kullananlarda da kalp rahatsızlıklarının görüleceği anlamına gelmediğini vurguladı.

Efervesan, yani çözünebilir ilaçlarda köpükleşip çözünmeye yardımcı olan bikarbonat var ve bu madde daha çok sodyumla eşleştiriliyor.

Araştırmada, aralarında reçeteyle satılan parasetamol ve aspirin gibi ilaçların da bulunduğu 24 farklı çözünebilir ilaç incelendi.

Dr. George çok sayıda kişinin bu tip ilaçları reçetesiz eczanelerden satın aldığını söyledi ve bu kişilerin risklerin farkında olması gerektiğini, imalatçıların ürünlerindeki tuz miktarını azaltma yoluna gitmeleri gerektiğini ifade etti.

Tabletlerdeki sodyum seviyeleri 3mmol ve 18mmol, yani bir çay kaşığının beşte biri oranında değişiyor.

İngiltere’de bir erişkin için tavsiye edilen sodyum miktarı günde 14mmol.

Örneğin bir kişi günde sekiz tablet çözünebilir parasetamol alıyorsa, o kişi günde 148,8mmol sodyum tüketmiş oluyor. Bu da günlük kullanımın tavsiye edilen miktarı aştığı anlamına geliyor.

Dr. George, hastaların gıda ve diğer tüm ürünlerden aldığı günlük tuz miktarı da hesaba katılınca, tehlikenin artacağına dikkat çekiyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bir aile hekimi sokak ortasında hayatını kaybetti

Olay saat 17.00 sıralarında Denizli Mahallesi 57326 Sokak'ta meydana geldi. Narlıca Aile Sağlığı Merkezi'nde görevli olduğu bildirilen Dr. Cengiz Ünal,...

Kapat