Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Eylül 2011, Pazartesi 18:25

“Sünger Bob” okul öncesi çocuklarda bilişsel kontrolü olumsuz etkiliyor

Sonuçları Pediatrics’te yayınlanan çalışmaya göre “Sünger Bob” gibi hızlı akışa sahip televizyon programları okul öncesi çocukların kişisel kontrol ve işler bellek gibi bilişsel yeteneklerini olumsuz etkiliyor.

Araştırmacılar çalışmalarında 4 yaşındaki 60 çocuğu üç gruba ayırmışlar ve bu üç gruptan birine 9 dakikalık Sünger Bob çizgi filmi, diğerine yine 9 dakikalık eğitimsel amaçlı bir çizgi film izlettirmişler. Hiçbir televizyon programının izletilmediği son gruba ise boyama kalemleri ve kağıt verilerek 9 dakika boyunca serbest resim çalışması yapmaları istenmiş.

Ardından, ebeveynlerden çocuklarının davranışları, dikkatleri ve huzursuzlukları gibi konuları içeren bir anket doldurmaları istenmiş. Çocuklara da bilişsel kontrollerinin işler bellek, dikkat ve kişisel kontrol gibi yönlerini ölçmeyi amaçlayan standart testler uygulanmış.

Sonuçta araştırmacılar, ekrandaki görüntünün tamamen değişmesi için gereken sürenin ortalama 11 saniye olduğu Sünger Bob’u izleyen çocukların, aynı sürenin 34 saniye olduğu eğitimsel çizgi filmi izleyen ya da boyama faaliyetinde bulunan çocuklara oranla çok daha düşük performans sergilediğini gözlemlemişler.

Araştırma için Pediatrics’te yorum makalesine yer verilen Dr. Dimitri Christakis, MSNBC’ye verdiği demecinde;

“Çalışma ebeveynlerin bir süredir gözlemledikleri bir şeyi doğruluyor. Çocuklarını susturmak için televizyonun, özellikle de hızlı akışa sahip programların, önüne koyuyorlar; fakat ne zaman ki televizyon kapanıyor, çocuklar daha önce olduklarından daha gergin oluyorlar.”

ifadesini kullanıyor.

Sünger Bob’un yapımcısı olan Nickeledeon’un sözcüsü David Bittler ise MSNC’ye yaptığı açıklamasında programı okul öncesi çocukların kafalarını karıştırdığı için suçlamanın yanlış olacağını dile getiriliyor. Bittler, Sünger Bob’un 6-11 yaş arası çocuklar için hazırlandığını ve 4 yaşındaki çocukların program ile hedeflenen demografik bir grup olmadığının açıkça ortada olduğunun altını çiziyor.

Araştırmacılar yayınlarında, Sünger Bob gibi hızlı akışa sahip televizyon programlarının üst yaş gruplarında dikkat üzerinde aynı olumsuz etkiye sahip olmayabileceğini belirtiyorlar. Ayrıca, bu olumsuz etkinin ne kadar uzun sürdüğü ya da Sünger Bob’u sürekli izlemenin olumsuz bir etkisinin olup olmadığı konusunda da yeterli bilgiye sahip olmadıklarını dile getiriyorlar.

* Haberin fotoğrafı pobre.ch@flickr


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Abdi İbrahim BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Raporu yayımladı

Abdi İbrahim, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ışığında hayata geçirdiği topluma değer katma misyonunu, ilerleme raporuyla belgeledi.

Kapat