Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Haziran 2013, Salı 10:41

Sosyal güvenlikteki “kara delik” küçülecek

Onuncu Kalkınma Planı’na göre, merkezi yönetim bütçesinden sosyal güvenlik sistemine yapılacak bütçe transferinin GSYH’ye oranının yüzde 4’e düşürülmesi hedefleniyor.

2014-2018 yıllarını kapsayan Onuncu Kalkınma Planı’na göre,  sosyal güvenlik finansmanı açısında, sosyal güvenlik reformunun kararlılıkla uygulanması ve sistemin aktüeryal dengesini bozucu uygulamalardan kaçınılması suretiyle sosyal güvenlik sisteminin uzun dönemli mali sürdürülebilirliğinin iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Bu kapsamda, Sosyal Güvenlik Kurumunun 2012 yılında GSYH’ye oranı yüzde 9,4 olan gelirleri, 2018’de yüzde 9,8’e çıkacak. Kurumun geçen yıl GSYH’ye oranı yüzde 11 olan giderleri ise yüzde 10,8’e çekilecek.

Bu gelişmelerle kuruma yapılan ve 2012’de GSYH’ye oranı yüzde 4,5 olan bütçe transferi yüzde 4’e düşecek.

Plan dönemi sonunda merkezi yönetim bütçesinden sosyal güvenlik sistemine yapılacak bütçe transferinin GSYH’ye oranının yüzde 4’e düşürülmesi hedefleniyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kırmızı et yemek, yüksek diyabet riskini artırıyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre; günlük olarak hamburger ve diğer kırmızı et tüketilmesiyle yüksek diyabet riski arasında bağlantı bulundu. Fazla kırmızı...

Kapat