Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Ocak 2012, Cuma 16:13

Sonuçlar iPad kullanımının baş ve boyun ağrılarına neden olabileceğini gösteriyor

Sonuçları Work: A Journal of Prevention, Assessment and Rehabilitation adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmada araştırmacılar uzun süredir tablet bilgisayar kullanıcısı olan 15 kişiden belirlenen bir grup görevi, iki farklı tablet bilgisayar (Apple iPad2 ve Motorola Xoom) üzerinde, dört farklı konfigürasyonda gerçekleştirmelerini istemişler.

Araştırmada farklı kullanıcı konfigürasyonları olarak; tablet bilgisayarın diz üstünde ve eller ile tutulduğu (a), diz üstünde ve özel bir kılıfla desteklendiği (b), masa üzerinde ve özel bir kılıfla desteklendiği (c), masa üzerinde ve özel kılıfın film seyretmek için yüksek bir açı ile konumlandırıldığı (d) durumlar kullanılmış. Araştırmacılar, katılımcıların bu faklı konfigürasyonlardaki baş ve boyun duruşlarını takip etmek için, kızıl ötesi işaretçi teknolojisi kullanan bir hareket izleme sisteminden yararlanmışlar.

iPad2 ve Xoom gibi bir tablet bilgisayarı kullanmanın en doğru şekli nedir?

Araştırmanın sonuçlarında kullanıcıların baş ve boyunlarındaki esnemenin, kullanılan dört farklı konfigürasyonda birbirinden büyük farklılık gösterdiği ifade ediliyor. Araştırmacılar, tablet bilgisayar kullanımı sırasında tespit elden baş ve boyun esneme açılarının daha önce masaüstü ve dizüstü bilgisayar kullanımı için rapor edilen açılardan daha büyük olduğuna dikkat çekiyorlar. Sonuçlarda, denemede kullanılan tabletler arasındaki postural farklılıkların farklı kullanım açıları sağlayan kılıf tasarımından, konfigürasyonlar arasındaki postural farklılıkların ise gözlem açılarından kaynaklandığı belirtliyor.

Araştırmacıları sonuçlarında, tablet bilgisayarın masa üzerinde ve özel bir kılıfla desteklendiği durumda postur yaklaşımının doğala en yakın hale geldiğini vurguluyorlar. Bu da kullanıcıların tabletlerini daha yukarı pozisyonlarda, dizleri yerine masa gibi destekleyici bir nesne üzerinde kullanmaları ve daha dik kullanım açıları sağlayan kılıflar tercih etmeleri gerektiğini gösteriyor. Bununla birlikte araştırmacılar, dik açılar ile kullanımın el ve bileklerdeki etkilerinin araştırılması gerektiğini ifade ediyorlar.

Makalenin sonuç bölümünde,

“Sonuçlarımız tablet bilgisayarlar için ergonomik kullanım standartlarının belirlenmesinde yararlı olabilir. Şirketlerin ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının, operasyonlarında tablet bilgisayarları daha geniş çaplı kullanmak için seçenekleri gözden geçirdiği düşünülürse, bu standartlara acilen ihtiyaç duyulmaktadır.”

deniliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Celgene, Avila Therapeutics’i 350 milyon dolara satın aldı

Celgene, hastalıkları protein susturma metodu ile tedavi eden hedeflenmiş kovalent ürünler geliştiren Avila Therapeutics'i 350 milyon dolara satın aldığını açıkladı.

Kapat