Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Mart 2012, Pazartesi 16:38

Sonuçlar, dizüstü bilgisayar ve kablosuz interneti kısırlıkla ilişkilendiriyor

Günlük hayatımızın vazgeçilmezi dizüstü bilgisayarlar ve bu cihazlarda kullanılan kablosuz internet bağlantı yönteminin (Wi-Fi) uzun süreli kullanımlarda erkeklerde kısırlığa dek varan olumsuz etkilere yol açıp açmadığı uzun süredir tartışılan bir konu. Üreme tıbbı konusunda önde gelen dergilerden Fertility and Sterility‘de yakın zamanda yayımlanan bir araştırmanın sonuçları, bu ilişkiyi daha açık biçimde ortaya koyuyor.

Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Laboratuar Direktörü Dr. Elif Ergin, dizüstü bilgisayar kullanımının sperm hareketliliğine ve genetik yapısına zarar verdiğinin gösterildiğini belirterek şöyle konuştu: “Genellikle kucak üzerinde kullanılan dizüstü bilgisayarlar erkeklerin genital bölgelerinde ısı artışına ve elektromanyetik dalgalarına maruz kalmalarına yol açıyor. Zira, çocuk sahibi olamayan çiftlerin %50’sinde erkek faktörü bulunuyor. Dolayısıyla özellikle çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin dizüstü bilgisayar kullanımına dikkat etmeleri gerekiyor.”

Bu alandaki ilk deneysel çalışma

Dizüstü bilgisayar ve kablosuz internet kısırlığa neden oluyorDaha önce yapılan çalışmalarda dizüstü bilgisayar kullanımının testislerde ısı artışına neden olduğunu ortaya koyduğunu, bu çalışmada ise kablosuz internetin spermler üzerinde olan etkilerinin araştırıldığını kaydeden Dr. Ergin araştırmaya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bu çalışma dizüstü bilgisayar kullanımı esnasındaki elektromanyetik dalgaların insan spermi üzerine olan etkisinin incelendiği ilk çalışmadır. Sağlıklı 29 erkek hastadan alınan sperm örnekleri üzerinde yapılan çalışmada, her bir sperm örneği iki gruba ayrılarak farklı ortamlarda bekletilmiş. Örneklerin biri, oda ısısındaki kablosuz internete bağlı ve aktif olarak çalışan bir dizüstü bilgisayarın altına (3 cm uzağına) yerleştirilerek 4 saat bekletilirken, diğer örnek ise oda ısısında dizüstü bilgisayardan uzakta 4 saat bekletilmiş. 4 saatin sonunda bütün sperm örnekleri tekrar incelendiğinde; laptop altında bekletilen örneklerde ileri hareketli sperm oranının anlamlı olarak azaldığı ve DNA hasarının arttığı görülmüş. Elde edilen veriler, erkek üreme organlarının yakınında kullanılan bir dizüstü bilgisayar varlığının, erkek sperm kalitesini azaltabileceğini ortaya koyuyor.”

Dr. Ergin, yapılan deneysel araştırmadan kablosuz internet kullanılan dizüstü bilgisayarların erkekler açısından ne denli zararlı olabileceğinin anlaşıldığını ifade ederek,

“Çocuk sahibi olmak isteyen erkekler dizüstü bilgisayar kullanımını mutlaka sınırlandırmalılar. Ayrıca kablosuz internetin yaydığı elektromanyetik dalgalar kadar kucakta kullanılan dizüstü bilgisayarların alt kısımlarında oluşan aşırı sıcaklık da testislere ve dolayısıyla sperm kalitesine zarar verebilir.”

diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Güldem Berkman AİFD Başkanı oldu

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği'nin (AİFD) 5. Olağanüstü Genel Kurulu 16 Mart 2012 tarihinde yapıldı. Novartis Türkiye Ülke Başkanı Güldem Berkman...

Kapat