Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Mart 2012, Pazartesi 14:16

Güldem Berkman AİFD Başkanı oldu

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği’nin (AİFD) 5. Olağanüstü Genel Kurulu yapıldı. AİFD’nin yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Güldem Berkman (Novartis), Muhittin Bilgütay (Bausch+Lomb), Kadir Tepebaşı (Lilly), Dr. Emin Fadılllıoğlu (GSK), Olivier Guillaume (Sanofi), Hervé Dussart (Astra Zeneca), Engin Kap (Amgen), Dr. Şebnem Avşar Tuna (Novo Nordisk) ve Stanley Mendonca (Pfizer).

AİFD Denetleme Kurulu ise Roland Stehlin (Boehringer-Ingelheim), Dr. Süha Taşpolatoğlu (Roche), ve Sven Schmidt (Bayer)’den oluştu.

Yapılan görev dağılımı sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Novartis Türkiye Ülke Başkanı Güldem Berkman seçildi. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılıklarına Muhittin Bilgütay, Kadir Tepebaşı ve Dr. Emin Fadıllıoğlu seçildi. Saymanlık görevine ise Dr. Şebnem Avşar Tuna getirildi.

AİFD Başkanı Güldem Berkman görevi devralmasının ardından şu açıklamayı yaptı:

"Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği olarak, sektörümüzün son dönemde yaşadığı değişim ve dönüşüm sürecinde hastalarımızın en yeni ve etkili ilaçlara erişimlerini sağlamak üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu süreçte en öncelikli konumuz tüm paydaşlarımızla işbirliği içinde daha sürdürülebilir ve öngörülebilir bir sistemin oluşturulması için çabalarımızı artırarak devam etmek olacak.

Özellikle inovasyonun ve Ar-Ge yatırımlarının her zamankinden daha fazla ön planda olduğu bir dönemdeyiz. AİFD olarak ülkemizin Ar-Ge yatırımlarını çekmesi başta olmak üzere, ilaç imalat ve ihracat kapasitesinin artırılması ve yenilikçi tedavilerin tüm dünya ile eşzamanlı olarak hastalarımıza sunulması için alternatif öneriler geliştirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin ilaç endüstrisi için bölgesel bir üs haline getirilmesi için de önerilerimizi hazırlıyoruz.

Tüm bu çalışmalarımızda hastalarımızı odağa koyarak, ülkemizin sağlık alanında başlattığı vizyoner değişimin yatırımlar anlamında da destekleneceği bir dönem haline gelmesi için çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bu çalışmalar için gerekli zeminin oluşturulmasına katkı sağlayan tüm geçmiş yönetimlerimize bu vesile ile teşekkür ediyoruz."

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Pfizer Türkiye, Sağlık Bakanlığı onaylı Araştırmacı Eğitimi’ni Bursa’da gerçekleştirdi

Pfizer Türkiye, Araştırma Eğitimleri'nden sonuncusunu Uludağ Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle 17 Mart'ta Bursa'da düzenledi.

Kapat