Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Mart 2012, Pazartesi 13:42

Pfizer Türkiye, Sağlık Bakanlığı onaylı Araştırmacı Eğitimi’ni Bursa’da gerçekleştirdi

Pfizer Türkiye, Araştırma Eğitimleri’nden sonuncusunu Uludağ Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle 17 Mart’ta Bursa’da düzenledi.

2000 yılından bu yana klinik araştırmaların gelişimi için Araştırmacı Eğitimleri düzenleyen Pfizer bu programları Sağlık Bakanlığı ve üniversiteler işbirliği ile daha da güçlendiriyor. Program, ülkemizde yüksek standartta klinik ilaç araştırmalarının yaygınlaşması, araştırmacıların bu konudaki bilgilerinin güncellenmesi ve dünyada ve Türkiye’deki son gelişmelerin paylaşılmasını hedefliyor.

Sağlık Bakanlığı işbirliği ile Bursa Almira Otel’de yapılan Klinik Araştırma Eğitimi, Pfizer’in Türkiye’de düzenlediği 27. eğitim oldu. Eğitimlerde klinik araştırmaların küreselleşmesi ve Türkiye’de klinik araştırmalar, mevzuat, etik yaklaşımların tarihçesi, klinik araştırmalarda tasarım, bilgilendirilmiş gönüllü olur formu, advers olaylar ve raporlanması, klinik araştırmalarda taraflar, yoklama ve denetleme konuları hakkında sağlık profesyonellerine kapsamlı bilgiler sunuldu. Hekimlere yönelik düzenlenen eğitimin sonunda, tüm modüllere katılan 215 katılımcı, katılım belgesi almaya hak kazandı.

Pfizer Türkiye, Sağlık Bakanlığı onaylı Araştırmacı Eğitimi'ni Bursa'da gerçekleştirdi

Pfizer Türkiye Klinik Araştırmalar Müdürü Dr. Gökhan Duman konuyla ilgili şunları söyledi:

“Klinik araştırmalar çoğunlukla gelişmiş ülkelerde yürütülüyor ve araştırmaların yalnızca %20’si Avrupa ve ABD dışında yapılıyor. Ülkemizde bilim ortamını geliştirmek ve hastalarımızı gelişmiş ülkelerdeki hastalar ile aynı düzeyde yenilikçi tedavilere ulaştırabilmek için Sağlık Bakanlığı ve üniversiteler işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz eğitim programlarımızla klinik araştırmalara Pfizer Türkiye olarak katkıda bulunmaktan dolayı gurur duyuyoruz.”

T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hanefi Özbek, eğitim programı ile ilgili görüşlerini şöyle ifade etti:

“Ülkemizde klinik araştırmaların ve klinik araştırma kalite standartlarının gelişimi için düzenlenmekte olan Klinik Araştırma Eğitimlerinin önemine ve değerine inanıyoruz. Klinik araştırmaların planlanması ve gelişimi için Sağlık Bakanlığı, üniversiteler ve hastaneler ile işbirliği içerisinde düzenlenen bu eğitimleri düzenlemeye ve ülkemizdeki bilim ortamının gelişimine katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Bakanlık olarak destek verdiğimiz klinik araştırma eğitimlerinin kapsamlı içeriğinin klinik uygulamalarda hayata geçirilmesini ve hekimlerimize yararlı olmasını diliyoruz.”

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek şöyle konuştu:

“Klinik araştırmalar insan sağlığına yönelik kullanılan ilaçlardan cihazlara, testlerden tedavilere tüm tıbbi ürünlerin güvenlik ve etkinliğini belirlemenin temel aracıdır. Hekimlerimizin gelişimine katkıda bulunan bu eğitim programlarının araştırmacılarımıza ve ülkemize önemli katkılar sağlaması ümidiyle halkımızın sağlığının korunması için klinik çalışmalarda yer alan tüm hekimlerimize teşekkür ediyorum.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
HP Türkiye’den engellilerin eğitilmesi ve istihdamı için “Potansiyelini Keşfet Projesi”

Proje kapsamında engellilere bilgisayar, kişisel gelişim, özgeçmiş yazma, mülakat teknikleri ve koçluk gibi eğitimlerin verilmesi amaçlanıyor.

Kapat