Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Mart 2012, Pazartesi 13:07

HP Türkiye’den engellilerin eğitilmesi ve istihdamı için “Potansiyelini Keşfet Projesi”

2010 yılında HP Türkiye çalışanları tarafından tamamıyla gönüllülük esasıyla kurulan ve ülkemizde kadın, engelliler, genç kuşaklar gibi kritik sosyal konulara odaklanan Hayata Projeler Grubu, 25 Şubat 2012 tarihinde şimdiye kadar geliştirdiği en büyük proje olan Potansiyelini Keşfet Projesini Alternatif Yaşam Derneği (AYDER), ALV Yönetim ve Danışmanlığı, Bilge Adam, Data Market, Kariyer.Net ve Koçluk Platformu Derneği ile birlikte başlattı.

AYDER’in İstanbul, Batı Ataşehir’deki merkezinde açılışı yapılan Potansiyelini Keşfet Projesi, engellilere eğitim ve istihdam olanağı sağlamak amacıyla verilen bilgisayar, kişisel gelişim, özgeçmiş yazma, mülakat teknikleri ve koçluk gibi eğitimlerden oluşuyor.

Proje kapsamında, firmalardan engelli istihdam ederken aradıkları özellikleri bir anket aracılığıyla toplayan Hayata Projeler Grubu, işverenlerin yeterlilik gereksinimlerine göre düzenlenen eğitimlerin tamamlanmasının ardından, bu kurslara katılan engellilerin en az yarısının işe yerleştirilmesini amaçlıyor. Proje eğitimleri kur başına iki buçuk ay sürecek ve bir yıl içerisinde dört kur boyunca devam edecek.

HP Türkiye

Hayata Projeler Ekibi Başkanı Seride Samurkaş Karaç, projeyle ilgili açıklamasında,

“Biz, Hayata Projeler Ekibi olarak, bu uzun vadeli ve büyük çaplı planları hayatın içinden somut adımlarla daha ileriye taşıyoruz. Hayata Projeler Grubu olarak hazırladığımız Potansiyelini Keşfet Projesi kapsamında engellilerin istihdam edilmesine yönelik eğitim programlarını ve bilgisayarlı eğitim laboratuvarını hazırladık. Hayata Projeler Grubu engellilerin iş ve gelir sahibi olmasını sağlamaya yönelik çabasıyla Türkiye’de bu alandaki diğer gönüllü girişimleri de teşvik etmeyi amaçlıyor.”

dedi.

Gönüllülük esasına dayalı sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren Hayata Projeler Grubu, internetin içine doğan “Y Kuşağına”, kadın-erkek eşitliğine ve engellilerin iş hayatına kazandırılmasına odaklanıyor. 2011’de TOFD, KEDV, Fütürizm Dernegi gibi sivil toplum kuruluslarıyla birlikte projeler üreten Hayata Projeler Grubu 2011 yılının ana projesi olan Çaylak Asçının El Kitabı projesiyle KEDV’e finansal kaynak yarattı. 2012 yılı için 14 farklı proje belirleyen grup JA-YE (GBEV) Sirket Programı Projesi, OSGD ile Kardes Okul Projesi, Zihinsel Engellileri hedefleyen ve uluslararası bir proje olan Best Buddies Projesi ve OnlyOneTeam ile sosyal sorumluluk konusunda farkındalık yaratma projelerinde çalısmalarını sürdürüyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Dünya devleri Mustafa Nevzat’ın peşinde

Geçtiğimiz Eylül ayında çıkan Lilly'nin Mustafa Nevzat ile ilgilendiği haberi yeni bir boyut kazandı. Şirketle ilgilenen firmalar arasına GSK, Pfizer,...

Kapat