Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Mart 2012, Pazar 13:10

Dünya devleri Mustafa Nevzat’ın peşinde

Wall Street Journal’da (WSJ) geçtiğimiz Eylül ayında yer verilen bir haberde, ABD kökenli orijantör ilaç firması Eli Lilly & Co.’nun (Lilly), Türk eşdeğer ilaç üreticisi Mustafa Nevzat İlaç Sanayi A.Ş. ile yatırım yapılmasını da içerebilecek bir ortaklık arayışına girmiş olduğundan bahsedilmişti. Haberde, henüz müzakerelerin çok erken bir aşamada olduğu ve sonucunda herhangi bir anlaşmanın çıkmama olasılığının da bulunduğu ifade edilmişti.

Reuters tarafından geçtiğimiz Perşembe (15.03.2012) günü yayımlanan haberde Lilly’nin artık Mustafa Nevzat ile ilgilenen firmalar arasında yer almadığı, bununla birlikte ikinci aşamasına gelinen satış sürecinde GlaxoSmithKline (GSK), Pfizer, Fresenius, Merck, Abbott, Amgen ve Mylan‘ın Mustafa Nevzat ile ilgilenen firmalar arasına katıldığı dile getiriliyor.

Haberde, Mustafa Nevzat’ın satış sürecine danışmanlık etmesi için Bank of America Merrill Lynch ile anlaştığı belirtiliyor. Reuters, iki farklı kaynağa dayandırdığı haberinde, yeterince cazip bir teklif ortaya çıkması durumunda Mustafa Nevzat’ın azınlık hissesi satışı gerçekleştirmeyi tercih etmeyi istediği, fakat ilgilenen batılı firmaların tüm kontrolü ellerinde bulundurma seçeneğine sıcak baktıklarını ifade ediyor.

Reuters, ikinci tekliflerin toplanması aşamasının önümüzdeki haftalarda tamamlanacağını ve kazanan firmanın Nisan sonunda ortaya çıkabileceğini söylüyor. Ajans, henüz net olmasa da, GSK’nın Mustafa Nevzat’ı alarak Türkiye’deki varlığını güçlendirmek konusunda oldukça istekli olduğunu ve bu yüzden de Nisan sonunda ortaya çıkacak ismin büyük ihtimalle GSK olacağını savunuyor.

Satış sonunda Mustafa Nevzat‘ın, geçen yıl elde ettiği toplam satış rakamının 12 katına kadar değerlenerek, 500-800 milyon dolar arasında bir teklife erişebileceği tahmin ediliyor.

* Haberin fotoğrafı: Mustafa Nevzat kurumsal internet sitesi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Karşı cins tarafından reddedilen erkek sinek, alkole yöneliyor

Meyve sinekleri ile gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçları, dişi tarafından reddedildiği için çiftleşemeyen erkek sineklerin alkole başvurduğunu gösteriyor.

Kapat