Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Mart 2012, Cuma 20:05

Karşı cins tarafından reddedilen erkek sinek, alkole yöneliyor

Science’da bugün (16.03.2012) yayımlanan araştırmanın sonuçları, dişi tarafından reddedildiği için çiftleşemeyen erkek sineklerin alkole başvurduğunu gösteriyor. Araştırmadan elde edilen sonuçların insanlarda alkol kullanımının temellerini anlamaya ve kullanımı azaltmaya yönelik tedavilerin geliştirilmesine yardımcı olacağı düşünülüyor.

Araştırmacılar denemelerinde kullanacakları erkek sinekleri, bir başka erkek sinek ile kısa süre önce çiftleşmiş olan dişi sinekler ile bir araya getirmişler. Denemede, bir önceki çiftleşmesi üzerinden çok kısa süre geçen dişi sinekler yeni bir çiftleşmeye karşı ilgi duymadıkları için, karşılarına getirilen yeni erkek sinekleri reddetmişler. Daha sonra araştırmacılar, karşı cins tarafından reddedilen bu erkek sinekleri, normal besinlerini içeren bir sıvı besin kaynağı ya da normal besinlerine alkol eklenerek oluşturulmuş bir sıvı besin kaynağı arasında seçim yapabilecekleri bir ortama aktarmışlar. Araştırmacılar burada gerçekleştirdikleri gözlemde; karşı cins tarafından reddedilmeyen (yeni çiftleşmiş) erkeklerin normal besin sıvısını tercih ederken, reddedilen (çiftleşememiş) erkek sineklerin alkol içeren besin sıvısını tercih ettiklerini tespit etmişler.

Çiftleşme şansı bulan sineğin alkole ilgisi azalıyor

Bu denemenin ardından araştırmacılar, daha önce reddedilmiş olan erkek sinekleri, çiftleşmemiş dişi sinekler ile bir araya getirerek çiftleşmelerini sağlamışlar. Bu süreci takiben sineklerin besin tercihlerini tekrar gözlemleyen araştırmacılar, çiftleşme sonrasında sineklerin alkollü besine karşı isteklerinin azaldığını tespit etmişler.

Araştırmacılar, bu durumda nöropeptid F (NPF) adı verilen bir molekülün rol aldığını düşünüyorlar. Teorilerine göre çiftleşme gibi keyif verici aktiviteler NPF kullanan beyin hücrelerinin aktivitelerini yükseltiyor bu organizmaya kendisini iyi hissettiriyor. Reddilen sinekte sistem sekteye uğruyor ve bu durum organizmayı alkol kullanımı gibi diğer ödüllendirici davranışlara yöneltiyor.

Araştırmayı yöneten Unviersity of California Öğretim Üyesi Dr. Ulrike Heberlein, Wall Street Journal’a verdiği demecinde,

“[Sonuçların] insanlar için de yüksek ihtimalle uygulanabilir bulunacağını düşünüyorum. Artık, cinsel reddediliş gibi, negatif bir deneyimin bir kişiyi neden alkol kullanımına yönelttiğini anlayabildiğimizi söyleyebiliriz.”

diyor.

Aşağıda denemeyle ilişkili olarak Science tarafından yayımlanan videoyu bulabilirsiniz.

* Haberin fotoğrafı: Wikipedia


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Trafik kazalarının üçte biri uyku apnesinden kaynaklanıyor

Philips, 16 Mart Dünya Uyku Günü'nde düzenlediği panel ile uyku apnesi ile trafik kazaları arasındaki çarpıcı ilişkiyi gözler önüne serdi.

Kapat