Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Eylül 2013, Cuma 15:38

SMS ile ne kadar ilaç alındığı görülecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, “Bütün vatandaşlarımız artık kâğıt ortamında değil bir numara ile ilaçlarını alabilmektedirler. Bunun bir adım ötesine geçtik ve ‘online sms’ ile artık reçete numaraları cep telefonlarınıza gelecek. Bir sonraki adım da şu anda üzerinde çalıştığımız proje, artık doktorunuzun kaç tane ilaç yazdığını görebileceksiniz. Eczanelerde ne kadar ilaç alabileceğinizi bileceksiniz. Biz de doktorunuzun yazdığı ilaçla aldığınız ilaç sayısının birbiri ile uyumlu olup olmadığını izleyebileceğiz.” dedi.

Yadigar Gökalp İlhan, Amasya’nın Merzifon ilçesinde yapımı tamamlanan ‘Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ binalarının açılış törenine katıldı. İlhan, yaptığı konuşmada, birçok ülkeye bakıldığında sosyal güvenlik reformlarının sıkıntılı geçtiğini kaydederek, “Çünkü reform niteliğinde radikal değişiklikler yaptığınızda bunun kabul görmesi, anlatılması, bu süreçlerin geçirilmesi çokta kolay değildir. O yüzden hep birlikte gerçekleştirdik diyorum. Çünkü vatandaşlarımızın desteği olmadan böylesine bir reformu tek başına SGK olarak gerçekleştirmemiz mümkün olmazdı. İnancımız şu ki gelecek yıllarda sosyal güvenlik sistemini ülkemizin geleceğine kazandırmış olacağız.” diye konuştu.

Pirim gelirlerinin pirim giderlerini karşılama oranlarının geçmiş yıllara oranla çok yüksek olduğunu belirten İlhan, “Açıklarımızın, gayrisafi yurt içi hâsılaya oranla azaldığını görüyoruz. Giderlerimizin azalan oranda arttığını görüyoruz. Gerçekten reformun etkilerinin meyvelerini almaya başladık. Kayıt dışılıkla mücadele devam eden bir süreç tabi ki bunu da inşallah sizlerle birlikte tüm vatandaşlarımızın bu noktadaki farkındalığının artması, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının bizlere vereceği destekle hep birlikte aşacağız.

Kayıt dışı istihdam oranlarımızı şimdiden yüzde 36’ya çektik. Ama gelecekte daha aşağılara çekmeyi hep birlikte başaracağız. Bütün bunların yanı sıra tabi ki reformun uygulanması, kurumlarımız ve personelimiz aracılığı ile mümkün olabilmektedir. Burada da ne kadar iyi işler başarırsak hizmetin kalitesini de o derecede artırabilmekteyiz. Vatandaşlarımızın, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan memnuniyet oranlarına baktığımızda, orda da ciddi bir ilerleme kaydettiğimizi görüyoruz. Tabi ki daha iyi noktalara gelmek zorundayız.

Geçtiğimiz reform öncesi yıllarda hastanelerde ilaçlara erişim güçlüğü çektiğimiz zamanları unutmadık. Bugün Sosyal Güvenlik Kurumu, 47 milyar lira sağlık giderleri için harcamaktadır. Herkes sağlık sisteminden mümkün olduğunca eşit ve erişilebilir bir oranda hizmet alabilmektedir. 18 yaşına kadar bütün çocuklarımız sağlık hizmetinden, gelir durumları ne olursa olsun faydalanabilmektedir. Bunlar çok ciddi reformlar ve bunları hep birlikte başardığımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Fiziksel mekânların da hizmet kalitesini artırmak adına çok önemli olduğunu vurgulayan İlhan, “Bunu da hızlı bir şekilde başarıyla gerçekleştirdiğimize inanıyorum. 467 tane merkezin açılışını gerçekleştirdik. Bir takım kriterlerimiz var merkezlerin açılışlarında. Coğrafi durum, nüfus yapısı ve sigortalı sayısı gibi. Merkez açamadığımız yerlerde de mobil servislerle sosyal güvenlik hizmetini vatandaşımızın ayağına götüreceğiz.

Bilindiği gibi, e-Reçete’ye geçtik. Bütün vatandaşlarımız, artık kâğıt ortamında değil bir numara ile ilaçlarını alabilmektedirler. Bunun bir adım ötesine geçtik ve ‘online sms’ ile artık reçete numaraları cep telefonlarınıza gelecek. Bir sonraki adım da şu anda üzerinde çalıştığımız proje, artık doktorunuzun kaç tane ilaç yazdığını görebileceksiniz. Eczanelerde ne kadar ilaç alabileceğinizi bileceksiniz. Biz de doktorunuzun yazdığı ilaçla aldığınız ilaç sayısının birbiri ile uyumlu olup olmadığını izleyebileceğiz.” ifadelerini kullandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“İlaçlar anlatılan hastalıklara derman olmuyor”

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhan Sevim,  yaptığı açıklamada, birkaç yıldır televizyon kanalları,...

Kapat