Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Şubat 2014, Pazartesi 11:27

Sinekler kanserli hücreyi tespit edebiliyor

Almanya’da bilim insanları meyve sinekleri yardımıyla kanserli ve sağlıklı hücrelerin ayırt edilebileceğini gösterdi. Ekip, meyve sineklerinin genetiğini, sineklerin antenlerini kanser hücresi bulduğunda parlayacak şekilde değiştirdi. Böylece sinek kanser hücresi kokusu aldığında antenleri parlıyor.

Bilim insanları, kanser hücreleri ve normal hücrelerin kokularındaki farklılıklardan yola çıkarak,  meyve sineklerinin koku alma duyularını kontrol altına alarak mikroskop altında görüntüledi.

Elde edilen bulgular doğrultusunda  araştırmada sineklerin reseptörleri modifiye edilerek kanserli kokusu aldığında ışıldaması sağlandı. Çoğu koku reseptöründe özel koku reseptörleri bulunsa da meyve sineklerinde 50 farklı koku reseptör nöron  var.

İtalyan bilim insanlarının da destek verdiği araştırmada, laboratuvar ortamında geliştirilen beş farklı meme kanseri örneğiyle, bir sağlıklı meme hücresi kullanıldı. Yakından gözlenmesi amacıyla mikroskop altına yerleştirilen meyve sineğinin üzerine, bir boru aracılığıyla hücrelerin saçtıkları kokular üflendi. Meyve sineği, sağlıklı hücre ile kanserli hücreleri birbirinden ayırt ettiği gibi, farklı kanserli hücrelerin her biri için farklı tonda parlaklık saçtı.

Araştırmacılar, meyve sineğinin kanser hücrelerini bu denli iyi tespit edebildiğini gösteren ilk deneyi yaptıklarını belirtti.  Araştırmalar,  köpek ve arıların da aynı şekilde kanserli hücreleri tespit edebildiğini ama köpekler yaptıkları tespitte sadece oturarak veya ayağa kalkarak uyarıda bulunurken, meyve sineklerinin her farklı kanser hücresi için antenlerini farklı parlaklığa sokabildiğini gösterdi.

Araştırmacılar, meyve sineklerinin yüksek duyarlıklı doğal koku reseptörleri hızlı çalıştığından, test sonucunu daha kolay verebildiklerni, bu sayede kanser hücrelerinin, ucuz, hızlı ve yüksek verimli bir şekilde görüntüleyebildiklerini hatta  teşhise yönelik görüntüleme teknikleri üretebildiklerini belirtiyorlar.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Obeziteye karşı ilaç bulundu

Rusya bilimadamları yeryüzünde en yaygın hastalık olan obezite üstesinden gelebilecek ilaç ürettiler. İjevsk üniversitesi'nde Profesör Valeriy Sergeev’in başında bulunduğu bir...

Kapat