Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Şubat 2014, Pazartesi 11:04

Obeziteye karşı ilaç bulundu

Rusya bilimadamları yeryüzünde en yaygın hastalık olan obezite üstesinden gelebilecek ilaç ürettiler. İjevsk üniversitesi’nde Profesör Valeriy Sergeev’in başında bulunduğu bir grup nörobiyolog, eşsiz ilacın geliştirilmesini tamamlıyor. İlk denemeler, ilacın iştahı kesin şekilde azalttığını, aynı zamanda hiç zararlı olmadığını sergiledi. Udmurt Devlet Üniversitesi laboratuarının yöneticisi Profesör Valeriy Sergeev anlatıyor.

Bu, estetik veya güzellik sorunu değil, sağlıkla ilgili problem. Fazla kilo almak, kalp-damar ve endokrin hastalıkları, solunum ve destek sistemindeki patolojilere yol açıyor. Ağırlık ne kadar büyük ise, risk aynı derecede artacak.

Dört yıl süren zahmetli bir iş geride kaldı. Devrim yapıcı ilaç artık hazır. Herhalde, deneysel fareler gözler önünde kilo kaybediyor. Üstelik yemek tabaklarına artık bakmıyor bile. Ağırlığın yüzde 25 azalması gibi ilk rekor kaydedildi. Rekor sadece bir ay içinde elde edildi. Valeriy Sergeev anlatıyor.

İlacın tadı yok. Çok zararsız, çünkü daha ağız boşluğundayken sayılı dakikalarda hızlı şekilde dağılıyor. Kana emilmez. Gıda tüketimi refleksini çalıştırmak için böyle kısa bir süre yeterli oluyor.

İlacın alınmasından sonra, belirli protein türleri tat reseptörlerine etki yapıyor. Gıdanın tadı ise değişmez kalıyor. Doygunluk daha erken geliyor. Şimdi bilim adamları, yeni ilacın nitelikleri ile yan etkilerini araştırıyor. Şu anda adı yok. Fakat sprey formunda olacak. Nefes tazeleyicilerine benzer bir şey şeklinde. Ağza serpilmesi yeterli olur.

Nörobiyolog Valeriy Sergeev, fazla ağırlıktan kurtaran güvenilir ve tehlikesiz ilaç yapmaktan başka, bu alanda yabancı meslektaşlarını geride bırakmak azminde. Bu alandaki rekabet çok ciddi. Sırf ABD’de obezite sorunu üzerinde 30 küsür enstitü ve bilim merkezi çalışıyor. Fazla kilo almakla mücadelede galip olarak tarihe girmek istemiyen bilim adamı var mı? Araştırmacılar, tüm klinik deneylerinin tamamlanacağı 5 yıl sonra eczanelerde obeziteye karşı Rus ilacının yer alacağına bel bağlıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktor vücudunu parazitlere teslim etti

Dr. Michael Mosley, bağırsaklara musallat olan tenyaların larvalarından yuttu, koluna bir sülük yapıştırdı ve saçlarını bile bile bitlendirmeye uğraştı. Bilim uğruna...

Kapat