Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Ağustos 2011, Cuma 16:25

Siemens’in Multiple-X yöntemi ile kanser tedavisinde artık daha az seans yeterli olacak

Siemens Sağlık Sektörü, önemli bir başarıya imza atarak radyasyon ile kanser tedavisinde gerekli olan süreyi yüzde 80’e varan oranlarda azaltan Multiple-X yöntemini geliştirdi. Siemens Sağlık tarafından geliştirilen ve tedavi için seans sayısını azaltan Multiple-X yöntemi, radyasyon dozunu dakikada standart 50-500 MU (monitor ünitesi) yerine 2.000 MU’ya kadar artırabiliyor. Yüksek doz sayesinde, radyasyonun da etkisi artarak tedavi süresinin kısaltılması sağlanıyor.

Bu yeni yöntem sayesinde, artık altı haftalık bir sürede yaklaşık 30 seanslık tedavi programları yerine, toplam tedavi süresine bağlı olarak 10 veya daha az sayıda seanslı tedavi programı yeterli hale geliyor. Geliştirilen bu özellik, hastanın muayene sedyesinde 60 dakikaya varan sürelerde kalmasını gerektiren ve son derece hassas bir radyasyon tedavisi olan stereotaxy uygulanan hastalar açısından da son derece avantajlı olmasıyla öne çıkıyor.

Radyasyon tedavisi, terapi amacıyla iyonlaştırıcı yüksek enerjili parçacıklar ve X-radyasyon ışınlarının kullanımını gerektiriyor. Radyasyon, tümöre etki ettiğinde, tümörün genetik kodu değiştiriliyor ve tümör hücreleri bölünerek çoğalmak yerine ölmeye başlıyor. Buna karşın sağlıklı hücreler, daha az zarar görerek hızlı bir şekilde kendisini yeniliyor. Bunun nedeni ise sağlıklı hücrelerin biyokimyasal onarım sisteminin çok daha verimli bir şekilde çalışması. Mümkün olan en az sayıda sağlıklı hücrenin etkilenmesi için çok yapraklı bir kolimatör, tümörün ebat ve şekline uygun olarak radyasyon ışınını ayarlarken, düzleştirme filtresi de, enerji dağılımını ışın çapı boyunca homojen bir hale getiriyor.

Siemens tarafından yapılan basın duyurusunda söz konusu düzleştirme işleminin, tümörün kavisli bir şekilde farklı yönlerden gelen ışınlara maruz kaldığı, son derece hassas olan yoğunluk ayarlı radyasyon tedavisinde (YART) uygulanamamakta olduğu belirtildi. Duyuruda, düzleştirme işleminin olmamasının, daha geniş bir radyasyon spektrumunun kullanımını mümkün kılarak dakikada 2.000 MU’ya varan dozlarda yüksek radyasyon uygulanmasına olanak sağladığı ifade edildi. Tümörler, türlerine ve bulundukları yere bağlı olarak, farklı düzeylerde X-radyasyon enerjisine maruz kaldıkları için Multiple-X’in, düzleştirme filtresi olmaksızın dört farklı enerji düzeyinin kullanımına imkan verdiğine vurgu yapıldı. Ancak, Multiple-X’in, geniş bir tedavi alanının tek bir yönden gelen ışınlara maruz kalmasında olduğu gibi düzleştirme ışınlarına gerek duyulan 3-boyutlu konformal tedaviler için düzleştirilmiş tek bir enerji düzeyine sahip olduğuna dikkat çekildi.

Duyuruda, Avrupa Radyoterapi ve Onkoloji Derneği’nin (ESTRO) bu yılki kongresinde tanıtılan ve Siemens’in Artiste lineer hızlandırıcısı için yeni bir özellik olan Multiple-X’in, hızlandırıcıya da uyarlanabildiğinin altı çizildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Klinik Araştırmalar Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı

Klinik Araştırmalar Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü (19.08.2011) sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kapat