Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Ağustos 2011, Cuma 14:45

Klinik Araştırmalar Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı

Klinik Araştırmalar Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’nin bugünkü (19.08.2011) sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Gönüllülerin korunması ile ilişkili temel esasların geniş biçimde ele alındığı yönetmelikte çocuklar, gebeler, lohusa ve emziren kadınlar ile kısıtlılar üzerinde yapılacak klinik araştırmaların ancak doğrudan fayda sağlanacağı umuluyor ve araştırma gönüllü sağlığı açısından öngörülebilir ciddi bir risk taşımıyor ise onaylanabileceği belirtiliyor. Ayrıca, sigorta teminatı dışında, gönüllülerin araştırmaya iştiraki veya devamının sağlanması için destekleyici tarafından herhangi bir ikna edici teşvikte ve/veya mali teklifte bulunulamayacağı ifadesine de yer veriliyor. Bununla birlikte, gönüllülerin araştırmaya iştiraki ile ortaya çıkacak masraflar ile sağlıklı gönüllülerin çalışma günü kaybından doğan gelir azalmasının araştırma bütçesinde belirtileceği ve bu bütçeden karşılanacağı dile getiriliyor.

Etik kurulun yapısı, görevleri ve işleyiş süreci ile de detaylı bilgiler barındıran yönetmeliğin tam metnine Resmi Gazete üzerinden ulaşabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Janssen Türkiye telaprevir için CHMP tarafından bildirilen olumlu görüşü değerlendirdi

AB ülkelerinde Incivo ticari adı ile telaprevir'in pazarlama faaliyetlerini yürütecek olan Janssen, bir basın duyurusu yayınlayarak CHMP'nin olumlu görüşünü değerlendirdi.

Kapat