Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

25 Ekim 2013, Cuma 10:37

SGK sağlık hizmetlerini karşılamaktan uzaklaşıyor

AKP, “sağlıkta dönüşüm” adıyla yaptığı değişikliklerle, SGK’yi sağlık hizmetlerini karşılamaktan adım adım uzaklaştırıyor. İlk olarak vakıf üniversitesi ile özel hastanelerde hastalardan alınacak fark ücreti yüzde 200’e çıkarıldı. Ardından, “Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. “SGK sağlık ortamından çekilecek mi?” sorusunu akla getiren yönetmeliğe göre özel sağlık sigortalı hastaların özel hastanelerde ödeyeceği yüzde 200 fark ücretini, sigorta şirketi karşılayacak. Cumhuriyet’te yer alan habere göre; özel sağlık sigortası olmayanlar ise özel hastanelerdeki sağlık hizmetlerinin bedelini kendileri ödeyecek. Her iki kararla da sağlık hizmeti paralı duruma getirilmiş, para da yurttaşın cebinden çıkmış olacak.

Sigorta zorunlu olacak

Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Bayazıt İlhan, SGK’nin “Temel Teminat Paketi”ne dönüştüğünü belirterek, “SGK zamanla yalnızca temel sağlık hizmetlerini karşılar duruma gelecek. Gün geçtikçe ödediği sağlık hizmeti azalacak. Devlet yurttaşa, ‘Fark ücreti ödemek istemiyorsan sigortalan’ diyor. Her tür tıbbi işlem için ayrıca sigorta yaptırmak zorunda kalacağız” dedi.

Zam Meclis gündeminde

CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, özel hastanelerde yüzde 200’e yükseltilen fark ücretini Meclis gündemine taşıdı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hastane randevu sisteminde mobil dönem

Merkezi Hastane Randevu ile hastane randevu almak artık mobil cihazlarınıza yükleyeceğiniz uygulama ile yapılabilecek Sağlık Bakanlığı bünyesindeki hastanelerden randevu alımını daha kolay...

Kapat