Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Temmuz 2013, Cuma 11:11

SGK’nın prim gelirleri 3.3 milyar lira arttı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumunun prim gelirlerinin yılın ilk 5 ayında 3.3 milyar lira daha fazla gerçekleştiğini bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SGK’nın etkin ve verimli çalışmaları sayesinde çok önemli mesafeler katedildiğini ve SGK primlerinin tahsilatının arttırıldığını açıkladı.

Prim gelirlerinin, yılın ilk 5 ayında bütçe tahminlerine göre 3.3 milyar lira daha fazla gerçekleştiğini vurgulayan Bakan Çelik, “Kurumca yapılan elektronik ve sistem denetimleri, çapraz kontroller ve kayıt dışı istihdamla mücadelede elde edilen olumlu sonuçlar ile sigortalı sayısını artırdık. 2012’de yüzde 42 olan kayıt dışı istihdam, şu an yüzde 36.8’e geriledi. Sigorta primine esas kazançta meydana gelen artışla asgari ücretten bildirimi yapılanlarda çok büyük bir azalma meydana geldi. Asgari ücret üzerinden yapılan bildirimler 2012’de yüzde 41 iken, şu an yüzde 35.1’e geriledi” ifadesini kullandı.

“10.7 milyar lira tutarında icra takibi sağladık”

Kurum alacaklarının etkin takibiyle otomatik icra yöntemini kullanarak toplam 10.7 milyar lira tutarında icra takibi sağladıklarına dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:

“Kamu kurum ve kuruluşları ile yapılan protokoller çerçevesinde prim borcu olanlara ödeme yapmadan evvel kontrole tabii tutarak, borçları bulunan 4/B kapsamındaki sigortalılara borçlarını taksitlendirmeleri ve ilk taksidi ödemeleri halinde hem kendilerine hem de bakmakla yükümlü oldukları hak sahiplerine sağlık yardımı sağlayarak, vatandaşlarla kurum arasında iletişimi kuvvetlendirdik. E-ilişiksizlik belgesi uygulamasıyla da asgari işçilik uygulamasında alacakların daha hızlı tahsilini sağladık.

Kurum alacaklarına karşılık daha evvel haczedilen menkul, gayrimenkullerin kurulan icra satış servisleri marifetiyle satış işlemlerinin seri şekilde yürüterek, Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmet kalitesini artırmaya ve kayıtdışı istihdamı önlemeye yönelik çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğiz.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Dolunayda kalp ameliyatından ölüm oranı düşüyor

İngiltere'deki Imperial College'dan bilim adamları tarafından yapılan ve birkaç hafta önce yayımlanan bir araştırma, hafta sonu ameliyat edilenlerin ölüm riskinin...

Kapat