Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Temmuz 2013, Cuma 10:57

Dolunayda kalp ameliyatından ölüm oranı düşüyor

İngiltere’deki Imperial College’dan bilim adamları tarafından yapılan ve birkaç hafta önce yayımlanan bir araştırma, hafta sonu ameliyat edilenlerin ölüm riskinin daha fazla olduğunu göstermişti.

Bu kez, ABD’deki Rhode Island hastanesinden doktorlar, dolunayda ya da izleyen günlerde kalp ameliyatı edilenlerde, ameliyat sonrası komplikasyonlara daha az rastlandığını belirtti.

Hürriyet’in haberine göre; araştırmaya imza atanlardan Dr. Frank Sellke, bazı dönemlerin kalp-damar hastalıklarıyla bağlantılı olduğunun daha önce bilindiğini ancak ilk kez ayın evrelerinin etkilerinin incelendiğini vurguladı.

DOLUNAY  VE SONRASINDA AMELİYAT DAHA BAŞARILI

Sellke, aort yırtılmasından sonra tıbbi müdahele gören hastaların katıldığı araştırmada, dolunayda ya da dolunayı izleyen birkaç gün içinde ameliyat edilenlerin ölüm oranının daha düşük olduğunun belirlendiğine dikkati çekti.

Dr. Frank Sellke ayrıca, dolunayda ya da izleyen günlerde ameliyat edilenlerin, 14 yerine 10 gün içinde hastaneden çıktığını belirtti. Sellke, “Elbette bu tür ameliyatlar acil müdahele gerektirir ve dolunaya göre programlanamaz ancak doktor olarak çevrenin etkilerini bilmek her zaman ilginç” ifadesini kullandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Euro OTC Pharma Türkiye pazarında formda

Türkiye'de reçetesiz satılan gıda takviyeleri ve vitamin pazarı, yarım milyar dolara koşuyor. Bu yıl 7 milyon kutuluk bir satış rakamını hedefleyen...

Kapat