Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Aralık 2011, Perşembe 16:41

SGK, özel hastanelerle yaptığı sözleşmeleri yeniledi

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), özel hastanelerle yaptığı sözleşmeler yenilendi. Yeni sözleşme hükümlerine göre reklam, kampanya ve yönlendirme yapamayacak olan hastaneler check-up’tan geçirdikleri kişileri kuruma bildirecekler. “2012 Yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Satın Alım Sözleşmesi” 1 Ocak 2012 itibari ile yürürlüğe girecek.

NTV tarafından yapılan habere göre, hastaneler Sağlık Bakanlığı’ndan izin alınmak suretiyle gerçekleştirilecekleri kampanya ya da tarama kapsamında check-up, tetkik, tahlil veya tedavileri, yapılanların isimleri ve T.C. kimlik numaraları ile birlikte, kampanya ya da taramanın devam ettiği her ayı takip eden ayın 15’ine kadar SGK’ya bildirilecek. NTV’nin haberinde ayrıca, hastanelerin mevzuata aykırı yersiz talep oluşturacak kampanya ya da tarama yapamayacağı, simsar ve benzeri yönlendirici personel bulunduramayacağı ve yönlendirme yapamayacağı belirtiliyor.

Cezalar da yeniden düzenleniyor

Yeni düzenleme ile bazı fiillerde uygulanacak cezalar konusunda hastanelerin elde ettiği cirolar dikkate alınacak. Örneğin, hasta ya da yakınından mevzuata aykırı şekilde ek ücret alındığı tespit edildiğinde, ek ücret alınan her bir hasta için, cezanın tebliğ edildiği tarihten önceki 1 yıllık fatura ortalaması 100 bin liraya kadar olanlara bin lira, 100 bin-500 bin lira arasındakilere 2 bin lira, 500 bin-1 milyon lira arasındakilere 4 bin lira, 1 milyon lira ve üzerindekilere ise 6 bin liradan az olmamak üzere, fazla alınan ek ücret bedelinin 5 katı ceza uygulanacak. Bununla birlikte sözleşmede, fazla alınan ek ücretin ilgiye iade edilmesi durumunda cezanın yarıya düşürülmesi de öngörülüyor.

NTV’nin haberinde kuruma fatura edilmemesi gereken bir işlemin fatura edilmesi halinde de bir fatura döneminde 3 bin liradan az olmamak üzere işlem bedelinin 5 katı ceza uygulanacağı belirtiliyor. Sözleşmenin bazı hükümlerinin ihlali halinde de özel sağlık kuruluşuna 3-20 bin lira arasında değişen cezalar verileceği de haberde yer verilen detaylar arasında.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kronik yorgunluk sendromunu viral enfeksiyon ile ilişkilendirilen bir makale daha geri çekildi

Kronik yorgunluk sendromununu XMRV virüsü ile ilişkilendiren ilk makalenin Science dergisi tarafından geri çekilmesinin ardından PNAS'da yayınlanan başka bir makale...

Kapat