Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Aralık 2011, Perşembe 14:27

Kronik yorgunluk sendromunu viral enfeksiyon ile ilişkilendirilen bir makale daha geri çekildi

Kronik yorgunluk sendromununu XMRV virüsü ile ilişkilendiren ilk makalenin, yayınlandığı dergi Science tarafından geçtiğimiz günlerde geri çekilmesinin ardından PNAS’da yayınlanan destekleyici bir makale de yazarları tarafından geri çekildi.

Makaleye konu olan çalışmada araştırmacılar, 37 hastadan elde edilen örnekleri incelediklerinde 32’sinin kanında MLV-benzeri virüslerin gen sekanslarına rastladıklarını rapor etmişlerdi. Çalışmanın sonuçlarında ayrıca, kan örneği alınan sağlıklı 44 bireyin de kanında yine MLV-benzeri virüs sekanslarının tespit edildiği belirtiliyordu.

Aralarında PNAS’ın eski Yazı İşler Müdürü Randy Schekman’ın ve FDA’de görev yapan Shyh-Ching Lo, Bingjie Li ve Guo-Chiuan Hung’un da yer aldığı yazarlar tarafından geri çekilen makale için dergide yer verilen geri çekme metninde gerekçe olarak orijinal kronik yorgunluk sendromu hastalarının örneklerinin tüm laboratuvarlara dağıtılabilmesine olanak vermeyecek ölçüde az olduğuna ve elde ettikleri sonuçların şimdiye kadar sadece tek bir laboratuvar tarafından tekrarlanabildiğine dikkat çekiyorlar.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
PTMS’den dijital mediko-marketing toplantısı

"Pazarlamanın 'D' Hali: İlaç Sektöründe Dijital Pazarlama" adını taşıyan ve 8 Şubat 2012'de İstanbul'da gerçekleşecek olan toplantıya birçok önemli konuşmacı...

Kapat