Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Aralık 2011, Salı 19:51

SGK: Bir hafta içinde kritik ilaçlarla ilgili bir sonuç alınacak

Kamu kurum iskontolarının artırılması sonrasında ilaç sıkıntısının giderilebilmesi için bürokratlar, sektör temsilcileriyle biraraya geliyor. NTV’nin haberinde, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar başkanlığında yapılacak görüşmede, mağduriyetin ortadan kaldırılması için alınacak tedbirlere ilişkin görüşlerin sektör temsilcilerine iletileceği ve en fazla bir hafta içinde kritik ilaçlarla ilgili bir sonuç alınarak vatandaşın mağduriyetinin giderileceği belirtildi.

SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Karaşen, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada,

“Biz hiçbir zaman vatandaşımızın mağdur olmasına izin vermeyiz, izin vereye de niyetimiz yok. Mağduriyeti önleyecek tedbirleri kesinlikle alacağız. İnsülin bulunmuyormuş… Kanser ilacı bulunmuyormuş… Buna bizim tahammülümüz yok”

sözlerini kullandı. Sektöre, belirlenen global bütçeye göre “bahane bulunmadan” ilaçların temin edilmesi gerektiğini ifade ettiklerini dile getiren Prof. Dr. Karaşen,

“Devlet olarak biz, global bütçe aşıldığı takdirde ise bunun gereğini yaparak tedbirleri alacağımızı söyledik”

dedi.

NTV’nin haberinde, Prof. Dr. Karaşen’in, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ekonomik Koordinasyon Kurulu’na dahil olan Hazine, Ekonomi, Maliye ve Sağlık Bakanlığı tarafından yeni bir değerlendirme yapıldığını söylediği belirtildi. Temini gerçekten zor olan ilaçlar konusunda yeni bir değerlendirme yapılabileceğini ifade eden Prof. Dr. Karaşen,

“Henüz herhangi bir karar alınmış değil. Ancak en fazla bir hafta içinde kritik ilaçlarla ilgili bir sonuç alınacak ve vatandaşın mağduriyeti giderilecek. Özellikle geçen cuma gününden itibaren bu konuda yoğun çalışmalar yapıldı. Bugün sektörle son bir görüşme yapılacak ve görüşlerimiz iletilecek. Kesin bir netice alınacak. Daha önce Sayın Bakanlar cuma günü bir görüşme yaptılar, bugün da üst düzey bürokratlar, Hazine Müsteşar Yardımcısı, Sağlık Bakanlığından genel müdürler biraraya gelecek”

dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Erken evre Hodgkin lenfoma’da radyoterapisiz kemoterapi daha başarılı

Sonuçlar, kemoterapinin tek başına uygulandığı Hodgking lenfoma hastalarındaki sağ kalımın, radyoterapi ile birlikte kemoterapi uygulananlardan daha uzun olduğunu gösteriyor.

Kapat