Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Mart 2012, Cuma 16:44

Senior Assist 160 milyon Euro’luk yatırımla Türkiye’de

Güney Amerika, Büyük Britanya, İspanya ve Belçika başta olmak üzere dünya genelinde 3 bin 200 yatak kapasiteli 42 huzurevi bulunan Avrupa’nın alanında liderlerinden Senior Assist Sağlık Grubu Türkiye’de +60 yaşam evleri, evde bakım, gündüz bakım ve tele bakım olmak üzere 4 temel alanda hizmet sunacak. Senior Assist, bireylere “aile sıcaklığında, güvenli, huzurlu ve mutlu bir yaşam” sunmayı hedefliyor. İlk etapta Güre’de 80 yatak kapasiteli ve Beylikdüzü’nde Haziran’da tamamlanacak 280 yatak kapasiteli merkezleri ile faaliyetlerine başlayacak olan Senior Assist, 5 yıl içerisinde yatak kapasitesini 5 bine çıkarmayı planlıyor.

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Senior Assist Yönetim Kurulu Başkanı Bart Vanderschrick, Senior Assist’in 2006 yılında ileri yaştaki bireylerin fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan iyi bir yaşam sürdürmesini sağlamak hedefiyle kurulduğunu ve bugün 42 yaşam merkezinde 3 bin 200 yatak kapasitesiyle hizmet verdiğini söyledi. Vanderschrick;

“Yaşlı bakımındaki uluslararası birikimimizi, 60 yaşın üzerindeki 6 milyon kişi için Türkiye’ye getirdik.”

dedi. Vanderschrick, “insan odaklı” yaklaşım ve kalite felsefesi doğrultusunda hem misafirlerinin hem de çalışanların Senior Assist için büyük önem taşıdığının da altını çizdi.

Avrupa’da yaşlı nüfusun arttığını söyleyen Bart Vanderschrick, Türkiye’de 60 yaş üzeri yaklaşık 6 milyon insan olduğunu ve bu rakamın 2050 yılında 17 milyona ulaşmasının öngörüldüğünü belirtti.

Senior Assist Türkiye Basın Toplantısı

5 yılda toplam 300 milyon Euro’luk yatırım

Türkiye’de 1960’lı yıllarda başlayan huzurevi hizmetlerinde 52 senede 24 bin yatak kapasitesine ulaşıldığını söyleyen Senior Assist CEO’su Emrah Gültekin, Türkiye’deki merkezlerinde 5 yılda toplam 5 bin yatak kapasitesi ile hizmet vermeyi planladıklarını belirtti. Gültekin, 60 yaş üzeri kişilerin hayat kalitesini yükseltmek ve yaşama aktif katılımlarını sağlamak için Türkiye’de bakım standardını yükselteceklerini söyledi. Gültekin;

“Tükiye’ye 3 yılda 160 milyon yatırım ile girdik, hedefimiz bu rakamı 5 yılda 300 milyon Euro’ya çıkarmak. Yerel ihtiyaçları da analiz ediyor ve planlamalarımızı yapıyoruz ancak öncelikle yaşlı nüfusun yoğun olduğu İstanbul, Kuzey Ege, Ankara ve İzmir bölgelerine odaklanacağız.”

Senior Assist, küresel bilgi birikimi ve tecrübesiyle Türkiye’ye bakım modeli sunuyor. Sirket yapısını ve işleyişini sürekli geliştiren Senior Assist, ERP sistemi ile iş yapış süreçlerindeki verimliliği artırırken kendi geliştirdiği online takip sistemi ile de bireylere verilen tüm hizmeti kayıt altına alıyor. Bu sayede, bireyin izniyle, yakınları bulundukları yerden internet aracılığıyla Senior Assist’in sistemine giriş yaparak, yapılan tüm işlemleri görebiliyor.

Güre’de doğayla baş başa, Beylikdüzü’nde ise hayatın içinde bir yaşam

Senior Assist +60 Yaşam Evi

Doğal güzellikleri ve tertemiz havasıyla Türkiye’nin sayılı termal merkezleri arasında yer alan Güre +60 Yaşam Evi’nde 24’ü özel bakım ünitesi olmak üzere, tümü deniz ve dağ manzaralı, 80 yataklı 40 oda bulunuyor. Standart aktivitelere ek olarak Güre’de termal terapi de uygulanıyor. Haziran’da hizmete girecek olan 280 yatak kapasiteli Beylikdüzü +60 Yaşam Evi’nde ise ile Sağlıklı Yaşlı Bakımı, Yatakta Sürekli Bakım, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ve Gündüz Bakım hizmetleri verilecek.

Kişiye özel ortam, kişiye özel hizmet, kişiye özel bakım

Yaşlı ergonomisi düşünülerek inşa edilen Senior Assist merkezlerinde her kat değişik zevklere uygun olarak farklı renk, koku ve görsellerle tasarlanmış. Merkezlerde ayrıca gero tasarım uygulaması da kullanılıyor.

Senior Assist - kişiye özel destek

Her bireyin farklı ve özel olduğuna inanan Senior Assist, hizmet felsefesi gereği “kişiselleştirilmiş hizmetler” sunuyor. Bireylerin fiziksel, zihinsel ve sosyal ihtiyaçlarına odaklanan firma, misafirlerinin yaşam kalitelerini koruyarak ve geliştirerek aktif hayata daha fazla katılımlarını sağlayacak aktiviteler de sunuyor. Bireylerin bakım planlaması ise disiplinli bir gözlem ve değerlendirme süreci sonucunda yapılıyor. Senior Assist merkezlerinde konaklayan sakinlerin tedavisi yakından takip ediliyor, dengeli ve sağlıklı beslenmeleri için de ‘kişisel beslenme’ programı uygulanıyor.

+60 Yaşam Evlerinde sosyal ve fiziksel aktiviteler ön planda

Otel standardında çeşitli hizmetler sunan, spa, sağlık merkezi, terapi merkezi ve tedavi merkezleri bulunduran +60 Yaşam Evi’nde uygulanan başlıca programlar arasında çeşitli sosyal ve kültürel aktiviteler de yer alıyor. Fiziksel aktiviteler arasında ise yoga, pilates, dans, günlük vücut egzersizleri, vücut masajları, doğa yürüyüşleri, yüzme ve fitness bulunuyor. Ayrıca, bireysel terapi ve grup terapileri ve başlıca psikolojik aktiviteler ile birlikte 7/24 sağlık hizmetleri de sunuluyor.

+60 Yaşam Evi merkezlerine ek olarak önümüzdeki dönemde yaşam köyü projesi de hayata geçirmek istediklerini söyleyen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bengi Tutak;

“Türkiye’de 60 yaş üzeri bireylere sunduğumuz hizmeti bir adım öteye taşıyarak onlara yeni yaşam stili ve desteği sunan bir yaşam köyü inşa etmeyi planlıyoruz.”

dedi.

Hasta ve ailelerine bulundukları ortamda sağlık desteği

Senior Assist, günlük yaşam şartlarını koruyarak tedavi sunmak, hastalığın oluşturabileceği yetersizlik etkisini azaltmak amacıyla hasta ve ailelerine, yaşadıkları ortamda sağlık desteği de veriyor.

Senior Assist - kişiye özel destek

Evde Bakım’ın tıbbi hizmetleri kapsamında; aile hekimi/evde bakım doktoru ziyareti, uzman doktor ziyareti, telefonla danışmanlık, tıbbi girişimler bulunuyor. Bakım hizmetleri kapsamında ise hastanede ve evde planlı hemşire veya bakım destek personeli hizmeti, prematüre, yenidoğan bebek bakımı ve aile eğitimi, yoğun bakım hizmeti, diyetisyen hizmeti, fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri, sosyal hizmet uzmanı ve psikolog desteği veriliyor. Ek olarak; Özel Tedavi Hizmetleri kapsamında, her hastanın karşılaştığı sorunlar ve bakım gereksiniminin kişiye özel olduğu düşünülerek ²Kişiye Özel Hizmet Planı hazırlanıyor. Ayrıca hastanın kendi bakımını üstlenmesinin önemli olduğu hastalıklar için geliştirilmiş bir “HastalıkYönetimi Hizmeti” de bulunuyor. Hastanın evden çıkamadığı acil ya da zorunlu durumlarda gereksinimlerini karşılamak amacıyla verilen “Destek Hizmetleri” de Senior Assist’in özel tedavi hizmetleri kapsamında. “İş Yerinde Sağlık” hizmetin de ise; kurumun gereksinimleri doğrultusunda hedef kitle odaklı programlar planlanıyor ve çalışanlara bulundukları ortamda hizmet veriliyor. Senior Assist, tedavi ve bakım hizmetinin yanı sıra koruyucu sağlık hizmeti de sunuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kuru göz sendromunun tedavisinde doğal gözyaşı desteği

Günümüzde çok sık karşılaşılan ve tedavi edilmediğinde körlüğe dahi yol açabilen kuru göz sendromu, insanların en çok şikâyet ettiği göz...

Kapat