Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Mart 2012, Salı 13:36

Sanofi ve Pasteur Enstitüsü birlikte yenilikçi biyomedikal araştırmaları destekleyecek

480,000 Euro değerindeki ödül, yaşam bilimlerinde gerçek bir ilerlemeyi ve özellikle: ihmal edilmiş tropik hastalıklar, aşı geliştirme, ilaçlara karşı direnç ve yaşlılığa yönelik tedavi edici yaklaşımlar ve rejeneratif tıp konularında önemli sağlık sorunlarına çözüm getiren dört yenilikçi araştırma projesini destekleyecek. Yarışmaya Türkiye’den de aşı üzerine çalışan araştırmacılar da çağırılıyor.

Ödül jürisinde John Hopkins Üniversitesi’nden 2003 Kimya Nobel Ödülü sahibi Prof. Peter C. Agre, California Üniversitesi’nden 2009 Tıp Nobel Ödülü sahibi Prof. Elizabeth H. Blackburn, Pasteur Enstitüsü Bakteri-Hücre Etkileşimi Birim Başkanı Prof. Pascale Cossart, Pasteur Enstitüsü Başkanı Prof. Alice Dautry, Çin Mühendislik Akademisi Başkan Yardımcısı ve Pekin Birleşik Tıp Fakültesi ve Çin Tıp Bilimleri Akademisi Başkanı Prof. Depei Liu, Sanofi İlaç Erişimi Başkan Yardımcısı Dr. Robert Sebbag, ve Sanofi Küresel Ar-Ge Başkanı Dr. Elias Zerhouni yer alıyor.

Pasteur Enstitüsü Başkanı Alice Dautry, yaptığı açıklamada,

“Bu ödüllerle Pasteur Enstitüsü, dünyada zarar görmeye en açık topluluklar ve ciddi ölçüde artmakta olan hastalıklar konusunda yapılacak olan araştırmalara destek olarak toplum sağlığına katkıda bulunma kararlılığını bir kere daha vurgulamıştır.”

dedi.

Sanofi Küresel Ar-Ge Başkanı Elias Zerhouni ise,

“Pasteur Enstitüsü ile birlikte oluşturduğumuz ve hastaların hayatlarıyla kamu sağlığının kilit noktalarında gerçek bir fark yaratabilecek araştırma ekiplerinin tanıtımı ve desteklenmesini sağlayacak bu ortak girişim konusunda gerçek bir heyecan duyuyorum.”

diye konuştu. Zerhouni, sözlerini,

“Sanofi-Pasteur Enstitüsü Ödülleri iki kuruluş arasında eskiye dayanan ortaklığa eklenen bir halkadır.”

diye tamamladı.

Dünya çapında ilgili konularda çalışmalar yürüten araştırmacılar başvurularını 20 Nisan 2012 tarihine kadar yapabilecekler. Ödüller Kasım 2012’de Paris’te Pasteur Enstitüsünde sahiplerini bulacak.

Proje hakkında daha detaylı bilgiye sanofi-institutpasteur-awards.com internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Dünya Böbrek Günü’nde Türk Böbrek Vakfı’ndan anlamlı organizasyon

Türkiye'nin temasını "tuz" olarak belirleyen TBV, 8 Mart Dünya Böbrek Günü'nde tema çerçevesinde hazırlanan dev tuzluğa Galatasaray Lisesi önünde güçlü...

Kapat