Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Eylül 2011, Çarşamba 14:01

Sanofi Pasteur, Kaliforniya Üniversitesi ile akne tedavisine yönelik Ar-Ge anlaşması imzaladı

Sanofi’nin aşı bölümü Sanofi Pasteur, Kaliforniya Üniversitesi (San Diego, ABD) ile aknenin önlenmesi ve tedavisine yönelik immünolojik bir yaklaşım konusunda bir araştırma ve geliştirme anlaşması imzaladığını açıkladı. Bu yaklaşım, enflamasyonda Propionibacterium acnes faktörlerinin spesifik nötralizasyonunu hedef alıyor.

Dünya genelinde en yaygın görülen deri hastalıkları arasında yer alan Acne vulgaris (akne), yalnızca ABD’de 50 milyondan fazla kişiyi etkiliyor.1 Sanofi tarafından yapılan basın duyurusunda, akne ilaçları pazarının hacminin dünya genelinde 3 milyar doları aştığının tahmin edildiğine değiniliyor. Duyuruda, çok sayıda ve karmaşık etkenleri bulunan hastalığın, özellikle Gram pozitif anaerobik bir bakteri olan ve insan derisinin mikro florasında normal olarak bulunan P. acnes‘le ilişkilendirildiği belirtiliyor.2 Aknenin hafif formlarının tedavisinin, P. acnes‘in benzoil peroksit ve oral veya topikal antibiyotikler gibi bakterisit ajanlarla yok edilmesine dayandığına dikkat çekiliyor. Bu ajanların, pek çok bakteri türünü ayırt etmeksizin öldürdüğü ve deri mikroflorasının normal dengesini bozduğuna3 ve antibiyotiklerin uzun süreli kullanımının, dirençli P. acnes suşlarının ortaya çıkmasına neden olabileceğine vurgu yapılıyor.4

Sanofi Global Araştırma ve Geliştirme Başkanı Dr. Elias Zerhouni basın duyurusunda;

“Bu fırsat, sağlık alanında karşılanmamış bir gereksinime cevap verebilecek, yeni bir etki mekanizmasına sahip ve kayda değer yararları olan immünoterapötik bir ürün geliştirilmesini sağlayabilir”

ifadesini kulanıyor. Dr. Zerhouni sözlerine daha sonra şöyle devam ediyor:

“Araştırma aşamasındaki bu aşı ve tedavi, bu deri hastalığı şikayetine sahip pek çok kişiye daha iyi bir çözüm sunabilir.”

Ar-Ge çalışmalarını sürdürmek amacıyla Kaliforniya Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi’nden Dr. Chun-Ming Huang ve yardımcılarıyla yapılan iki yıllık araştırma işbirliğini içeren anlaşmanın finansal koşulları henüz açıklanmadı.

Referanslar:

  1. Zouboulis CC. Acne and sebaceous gland function. Clin Dermatol 2004; 22: 360-6.
  2. Bojar RA, Holland KT. Acne and Propionibacterium Acnes. Clin Dermatol 2004; 22: 375-9.
  3. Ochsendorf F. Sytstematic antibiotic therapy of acne vulgaris. J Dtsch Dermatol Ges 2006; 4: 828-41.
  4. Gloor M, Wasik B, Becker A, Hoffler U. Inhibition of lipase activity in antibiotic-resistant Propionibacterium acnes strains. Dermatology 2002; 205: 260-4

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Boehringer Ingelheim’a yeni Kıdemli Medikal Müdür

Boehringer Ingelheim Türkiye, Dr. İlknur Kehlibar'ı Kıdemli Medikal Müdür pozisyonunda görevlendirilmek üzere transfer etti.

Kapat