Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Mayıs 2012, Cuma 14:25

SANERC, doğal doğum seminerleri düzenliyor

Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi (SANERC), 11 ilde “Doğal Doğum Seminerleri” vererek, bu konudaki farkındalık yaratma faaliyetlerinde ilk adımı atıyor.

İlki İstanbul’da SANERC’in genel merkezinde verilen “Doğal Doğum Semineri”, başta İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu olmak üzere, Koç Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selcuk Karabatı, SANERC Direktörü Marziye İlhan ve Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Elizabeth Herdman’ın katılımıyla gerçekleşti.

Toplumda doğal doğum konusunda farkındalık yaratmak amacını taşıyan seminerin ilk bölümünde katılımcılara Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi’nden Yard. Doç. Dr. Gülay Rathfisch tarafından “Doğal Doğum Felsefesi” üzerine ayrıntılı bilgiler verildi. Ardından Ebeler Derneği Başkanı Yard. Doç. Dr. Nazan Karahan tarafından detaylı bir şekilde doğal doğum süreci hakkında merak edilen tüm detaylar paylaşıldı. Seminerin ikinci bölümünde ise Prof. Dr. Anahit Coşkun tarafından “Anne Dostu Kavramı, İlke ve Uygulamaları” konu başlığında bilgiler verildi. Seminerin son bölümünde ise projenin ortağı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nden Dr. Savaş Barış Kartal “Türkiye’de ve İstanbul’da Anne Dostu Uygulamaları” hakkında bilgi verdi.

SANERC, doğal doğum seminerleri düzenliyor

Toplum sağlığı en önemli konumuz

SANERC Direktörü Marziye İlhan Türkiye’de 11 ilde verecekleri Doğal Doğum Seminerleri hakkında yaptığı değerlendirmesinde, SANERC’in hemşirelik mesleğinin gelişimi ve bunun toplum sağlığına yansıması üzerine, kurulduğu günden bu yana başarılı çalışmalara imza atmış bir kurum olduğunu söyledi. Marziye İlhan,

“SANERC şemsiyesi altında verdiğimiz eğitimlerle bugüne kadar nitelikli hemşirelerimizin ülkemize kazandırılması noktasında önemli adımlar attık.”

dedi.

Tüm dünyada son dönemde yavaş yavaş doğal doğum yönteminin konuşulmaya ve uygulanmaya başlandığını belirten Marziye İlhan,

“SANERC olarak biz de Sağlık Bakanlığı politikası doğrultusunda İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte doğal doğumun faydalarını anlatan bir seminer dizisi düzenleyerek ilk adımı atan kurum olalım ve toplumun tüm katmanlarına ulaşalım diye düşündük. Bize çalışmalarımızda yön gösteren ve bu projede birlikte hareket ettiğimiz başta İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü olmak üzere, bu eğitimlere gönül vermiş sağlık çalışanlarımıza projeye katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.”

dedi.

Sağlıklı yaşam anne karnında başlar

Marziye İlhan Doğal Seminerleri kapsamında İstanbul’daki bu ilk eğitimin ardından sırasıyla Kastamonu, Bursa, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Gaziantep, Erzurum, Antakya, Sivas ve Samsun illerinin ziyaret edileceğini söyledi. Seminerde sağlık çalışanlarına ve konuyla ilgili tüm sosyal paydaşlara doğal doğum konusunda farkındalık kazandırmayı hedeflediklerini aktaran Marziye İlhan,

“Toplumuzda sağlıklı bireyler yetişmesi temel amacımız. Sağlıklı yaşam bildiğiniz üzere anne karnından itibaren başlar. Doğal doğum hem anne hem de bebek açısından sezaryen ile doğuma göre daha az riskli bir süreçtir. Doğal doğum konusunda toplum olarak daha bilinçli olmalıyız.”

dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN