Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Ocak 2014, Perşembe 09:40

Sahte ilaçlarda aynı seri numaraları kullanılıyor

Emniyetin ele geçirdiği sahte kanser ilaçlarını inceleyen uzmanlar, büyük çoğunluğunun aynı seri numarasını taşıdığını belirledi. Hastalara seslenen yetkililer “Evinizdeki ilaç kutularını kontrol edin” dedi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği operasyonda binlerce kutu sahte kanser ilacı ele geçirildi. Yakalanan ilaçlar incelenmek üzere çeşitli laboratuvarlara ve üretici firmalara gönderildi. İncelenen ilaçların büyük çoğunluğunun ise aynı seri numarasını taşıması dikkat çekti.

Xeloda : x2946B02 – X2828B02

Meme Kanseri tedavisinde kullanılan Herceptin’in ‘H4280B01, H4285B01, H4285B03’, mide ve göğüs kanseri tedavisinde kullanılan Xeloda isimli ilacın ‘x2946B02 ve X2828B02’, lösemi tedavisinde kullanılan Mabthera’nın ‘B6264B01, B6264B02, B6262B01’ göğüs kanserinde kullanılan Altuzan isimli ilacın ise ‘H0123B01, H0123B21, H0123B11’ gibi seri numaralar taşıdığı görüldü. Üretici firma raporunda bu ürünlerin orijinal olmadığını bildirdi.

Raporda “Herceptin kutularındaki incelemede, ambalaj malzemelerinin orijinal olmadığı, kutu üzerindeki seri numarası ile flakon üzerinde yazan seri numarasının uyumlu olmadığı tespit edilmiştir. Flakon içeriği kimyasal analiz için İsviçre’ye gönderilmiştir” denildi. Firmanın Türkiye’de hiçbir matbaa ile anlaşmasının olmadığı ilaç kutularının da yurtdışından geldiği bildirildi. Öte yandan soruşturmanın ardından İstanbul Emniyeti ihbar telefonu geldi.

Korkudan tedaviye ara verdi

Bu ihbarlardan birinde kanser tedavisi gören bir vatandaş, ilaçların sahte olmasından şüphelenerek tedavisini bıraktığını şu sözlerle anlattı: “Doktorum bazı ilaçların hastanede olmadığını belirterek eczaneden almamı söylerdi. Hastane yakınındaki 10 hastaneden birinde bu ilaçlar bulunurdu. Ben de o eczaneden ilaç aldım. Şisdi korkudan dolayı tedaviye ara veriyorum.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
E vitamini, Alzheimer’ın seyrini yavaşlatıyor

ABD’de yapılan araştırmaya göre E vitamini, Alzheimer hastalarının gündelik hayatı üzerindeki olumsuz etkisini yavaşlatıyor. E vitamini, Alzheimer hastalığının seyrini yavaşlatıyor....

Kapat