Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Ocak 2014, Perşembe 09:31

E vitamini, Alzheimer’ın seyrini yavaşlatıyor

ABD’de yapılan araştırmaya göre E vitamini, Alzheimer hastalarının gündelik hayatı üzerindeki olumsuz etkisini yavaşlatıyor.

E vitamini, Alzheimer hastalığının seyrini yavaşlatıyor. Hafif ve orta derecede Alzheimer’ı olan 600’den fazla hasta üzerinde yapılan araştırma bu sonucu ortaya koydu.

ABD’de yürütülen çalışma iki yıl sürdü. Hastaların bir kısmına her gün yüksek dozda E vitamini verildi. Diğer kısmı ise sadece Alzheimer ilacı aldı.

E vitamini alan hastaların yemek yiyebilme, kıyafetlerini giyebilme gibi günlük ihtiyaçlarını karşılama becerisinde daha az kayıp yaşadığı görüldü. Diğer hastalara kısayla Alzheimer, 2 yıllık bir süreçte 6 ay gecikmeli bir seyir izledi.

Amerikan Tıp Derneği’ne ait dergide yayınlanan araştırma bilim dünyasında yankı uyandırdı. Ancak doktorlar “Alzeihmer’ın E vitamini ile tedavi edilebileceğini söylemek için henüz çok erken” uyarısında bulundu. Uzmanlar, yüksek dozda E vitamini almanın uzun vadede yaratacağı etkinin de araştırılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Alzheimer hastalarının bakıcılara olan bağımlılığını da azaltacağı için E vitaminiyle ilgili araştırmaların sürdürülmesi hedefleniyor.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Bakanlığı’na 10 bin 18 sözleşmeli personel

Sağlık Bakanlığına 2014 yılı için 10  bin 18 yeni sözleşmeli personel kadrosu tahsis edildi. 2014 yılında uygulanmak üzere eleman temininde güçlük çekilen yerlerde ve...

Kapat