Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Temmuz 2013, Çarşamba 11:42

Sağlıkta üniversiteli olmayan kalmayacak

Sağlık Bakanlığı, hizmet sunumunda görev yapan personelin eğitim düzeyinin en az lisans seviyesine yükselmesi için iki üniversite ile protokol imzaladı.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, yaptığı açıklamada, Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde birçok adım atıldığını şimdi de alana hizmet veren tüm sağlık çalışanlarına lisanslarını tamamlama için fırsat oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Bu amaçla Atatürk ve 19 Mayıs Üniversiteleri ile Sağlık Bakanlığı arasında protokol imzalandığını aktaran Şencan, şunları kaydetti:

“Bunu, daha önce hemşirelik ve ebelik için gerçekleştirdik. Buna başvuran sağlıkçılar, lisanslarını tamamladı. Lisans tamamlama sürecinde Bakanlığımız bu kişilere hem staj hem de izin konusunda imkan sağladı. Yeni süreçte, hemşire ve ebelerin dışında da labaratuvar teknisyeninden tutun tüm sağlık mensuplarının lisans tamamlamasına fırsat  oluşturmak istiyoruz.

Bunun için üniversitelerle uzaktan eğitim ve açık eğitim olmak üzere iki modülü görüştük. Üniversiteler de bunun alt yapısını oluşturuyorlar. Lisans için gerekli hazırlıkların tamamlandığı üniversitelerde bu yıl eğitim alma imkanı olabilecek. Protokol yapmak isteyen tüm üniversitelerle işbirliğine hazırız.

Lisanslarını tamamlamak isteyen sağlık personeline, okula devam, sınav gibi durumlar için mesai saatlerinde esneklik sağlayacağız. Bitiren personele, ilgili branşlarına uygun staj imkanı vereceğiz.”

“Lisans tamamlayacak yaklaşık 150 bin sağlık çalışanı mevcut” 

Yükseköğretim kurumlarında ilgili bölümlerin açılması gerektiğinin altını çizen Şencan, bununla ilgili çalışmaların da sürdüğünü söyledi. Şencan, bunun tek seferlik bir imkan olmayacağını, sürekliliğinin sağlanacağını da belirterek, “Şu anda lisans tamamlayacak yaklaşık 150 bin sağlık çalışanı mevcut” ifadesini kullandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Laparoskopi yöntemi umut oldu

Bu yöntem ile rahim ağzı ve yumurtalık kanserinde tedavi süresi kısalıyor. Rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanseri kadınlarda sık görülen kanser...

Kapat