Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Temmuz 2013, Çarşamba 11:03

Laparoskopi yöntemi umut oldu

Bu yöntem ile rahim ağzı ve yumurtalık kanserinde tedavi süresi kısalıyor. Rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanseri kadınlarda sık görülen kanser türü olarak görülüyor. Kapalı ameliyat da denilen laparoskopi ile rahim kanserine yakalanan kadınlar için umut oldu. Bu yöntem sayesinde daha kısa sürede kemoterapi ve radyoterapi tedavisine başlanabiliyor.

İzmir Üni. Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları Ve Doğum Ana Bilim dalında görevli Doç. Dr. Mert Göl, ameliyatlardan sonra ertesi gün ya da 1 gün sonra hastayı taburcu edildiğini söyledi. Göl kemoterapi ya da radyoterapi gibi tedavi alacaklarsa laparoskopik olduğu için bu tedavilere daha erken başlama şansına sahip olunuyor dedi.

İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, bu tür laparoskopik operasyonların Ege Bölgesi’nde yapıldığı tek merkez olarak gösteriliyor.
Laparoskopik yöntem, kanserli dokuların temizlenmesinde de avantaj sağladığını belirten Mert Göl, özellikle lenf bezlerinin temizlenmesi bazen açık ameliyatta bile göremediğiniz küçük lenf bezlerinin temizlenmesi laparoskopik ameliyatlarda ortalama 4-6 kat daha fazla büyük bir görüntü elde ettiğimiz için daha net görebiliyoruz. dedi


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yerli ilaç şirketleri zorda

İlaç sektöründe sorunların çoğaldığını vurgulayan İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası Başkanı Nezih Barut, böylesi stratejik bir sektör için ileriye dönük politikalar...

Kapat