Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Eylül 2013, Perşembe 11:42

Sağlıkta e-reçete dönemi başlıyor

Elektronik reçete (e-reçete) uygulamasında hem hekim hem de eczacı açısından güvenilirliği artırmak amacıyla, hekim tarafından elektronik imza (e-imza) atılmamış olan reçeteler, eczaneler tarafından kabul edilmeyecek ve ilaç teslim edilmeyecek.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Başkanı Erdoğan Çolak, yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile imzalanan ek protokolün, Türkiye’de özel durumlar dışında artık reçetelerin e-reçete ile yazıldığını söyledi.

Elektronik ortamda yazılmış olan reçetenin “e-reçete” olarak tanımlandığını ve Türkiye’de de başarı ile uygulandığını ifade eden Çolak, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından her doktora şifre verildiğini anlattı. Çolak, bu şifre ile ekranın açılabildiğini ve ilacın reçetelendirilebildiğini dile getirerek, “Ancak, kimi zaman reçeteler, doktorlar tarafından değil, sekreterler tarafından yazılabiliyor. Dolayısıyla, ilacın yazılıp yazılmadığı, talip edilen ilacın değiştirilip değiştirilmediği gibi güvenlik sorunu ortaya çıktığında, hekimlerin sorumluluğu konusunda hukuki boşluk söz konusudur” diye konuştu.

İlaç ve reçetenin çok ciddi bir sorumluluk istediğini vurgulayan Çolak, bu konuda güvenilirlik kriterlerinin tam olması gerektiğine işaret etti.

Çolak, bu alanda güvenliğin artırılması gerektiğine işaret ederek, yeni uygulamaya girecek “elektronik imza” ile bunun sağlanabileceğini bildirdi.

Uygulamanın 1 Ocak’ta başlaması öngörülüyor

“Eğer elektronik imza kullanılarak bir belge imzalanmışsa, kanunen onun kesinlikle sahibi tarafından atıldığının belgesidir” diyen Çolak, şunları kaydetti:

“Bu, aynı manuel reçetedeki doktorun kaşesi ya da ilaç teslim edildiğinde sahibinin aldığına dair reçetenin arkasını imzalaması gibidir. Hatta, elektronik imza bunlardan daha güçlü bir delildir.

Dolayısıyla, elekronik reçete ve elektronik raporlarda mutlaka hekimlerin elektronik ortamda bunu onaylaması gerekiyor. Oysa, şimdiki mevcut uygulamada e-reçeteler e-imza ile kapatılmıyor. Şimdi Sağlık Bakanlığının konuya ilişkin yaptığı çalışmalar tamamlanarak buna ilişkin duyuru yapmasını takiben, elektronik imzası olmayan reçeteler eczaneler tarafından verilmeyecek.”

Çolak, bunun için hazırlıkların devam ettiğini belirterek, “Uygulamanın 1 Ocak’ta başlamasını öngörüyoruz” dedi.

Bu uygulamanın hem hekimler hem de eczacılar açısından çok önemli olduğunu belirten Çolak, “Bu şekilde, zaman zaman gündeme gelen usülsüzlükler de engellenmiş olacak. Hekimin şifresi, onun bilgisi dışında alınmış ve reçete edilmiş olabilir. Bu durumda, sahibi belli olmayan kusur ortaya çıkıyor. Elektronik imza ile kapıtıldığında, hekimin reçetesi hiçbir zaman onun izni ve imzası olmadan açılamayacak. Bu da reçete ve rapor güvenliği sağlamış olacak” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türk doktordan evde yapılabilecek kan testi

Biyoteknoloji alanında dünyayı değiştirecek ilk 35 biliminsanı arasında gösterilen Prof. Dr. Uktan Demirci, Harvard Tıp Fakültesi bünyesindeki Brigham and Women’s...

Kapat