Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Eylül 2013, Perşembe 10:51

Türk doktordan evde yapılabilecek kan testi

Biyoteknoloji alanında dünyayı değiştirecek ilk 35 biliminsanı arasında gösterilen Prof. Dr. Uktan Demirci, Harvard Tıp Fakültesi bünyesindeki Brigham and Women’s Hastanesi (BWH) tarafından düzenlenen yarışmada “Taking Control of Epilepsy/Epilepsiyi kontrol altına almak” projesiyle finale kaldı.

Prof. Dr. Demirci, “Epilepsi olan çocukların anne ve babalarının ya da erişkin hastaların cebinde veya çantasında taşıyabileceği kadar kolay bir test cihazı tasarladık. Bununla hastalar, evlerinde kan testlerini yapabilecek” dedi.

KRİZE SON

Demirci, şöyle devam etti: “Evdeki glikoz testleri gibi, epilepsi hastalarının da kriz ihtimallerini ortadan kaldırabilecek, onların ilaç kullanımlarını yakından izlemelerini sağlayacak, ilaçların yan etkilerini doktorların daha yakından takip etmelerine imkân veren bir teknoloji geliştirmeyi amaçlıyoruz.” Utkan Demirci, projesinde yer alan cihazı yaparken “Star Trek” filmlerindeki küçük el makinelerinden esinlendiğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Hastalar, şeker ölçüm cihazı gibi parmak ucundan alınacak çok küçük bir damla kan ile evde test yapabilecek. Cihaz, 10 dakikadan daha az sürede sonuç veriyor.”

Projesi oylanıyor

Prof. Dr. Utkan Demirci, Harvard Üniversitesi’nde 3 projenin finale kaldığını belirterek, “En fazla oyu alan, kazanan proje olacak. İsteyenler


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
‘Sigarasız Hastane’ uygulaması 1 Ekim’de başlıyor

İzmir’de bulunan, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, sigarayla mücadele konusunda, "Dumanı...

Kapat