Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Ocak 2014, Cuma 11:39

Sağlık sorunları internetten araştırılıyor

Hastalığın ilk belirtilerinde internete başvuranların oranı yüzde 80’i geçti.  Yapılan ankette 8 bin kişinin “sağlık ve internet” alışkanlıklarını inceledi.

–         Semptomları internetten arayanların oranı %80

–         İnternetten sağlık araştıranların yüzde 60’ı üniversite ve üstü mezunu.

–         Yüzde 64’ü sağlık araştırması için ayda bir defadan çok interneti kullanıyor.

–         Her yıl 100 milyona yakın kişi doktorsitesi.com’u ziyaret ediyor.

Doktorsitesi.com ve SocialTouch; doktorsitesi.com üyesi 8 bin kişi ile yaptığı ankete göre, katılımcıların yüzde 78’i yaşadıkları ve duydukları sağlık sorunları ve bilgilerini internetten araştırıyor. İnternette doğru bilgi içermeyen pek çok sitenin varlığına dikkat çeken Doktorsitesi.com CEO’su Dr. Erden Asena; “Teknolojiye ve dolayısıyla internete erişimin kolaylaşması ile birlikte özellikle çalışan kesim sağlıkla ilgili bir durum karşısında ilk olarak internetten sorguluyor” dedi.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 95’i bilgisayar ile internete bağlandığını söylerken, cep telefonundan internete bağlananların oranının ise yüzde 50’e ulaştığını belirten Dr. Asena; “Sağlık konusunda da katılımcıların yüzde 61’i forumlara ve soru-cevap sitelerinden araştırma yaptıklarını; doktor, hastane ve ilaç seçiminde internetin önemli olduğunu söylüyor” dedi.

İlk muayene internette

Dr. Erden Asena; insanların internette bilgilere büyük önem verdiğini söylerken, “Kendilerinde fark ettikleri yeni bir belirti karşısında internete başvuranların oranıyüzde 80. Bu rakamlar da sağlık konusunda insanların,internete de kulak verdiklerini gösteriyor” diye ekledi.

Sağlık araştırması için internet kullanım sıkılığı ile ilgili sorulan soruda da, kullanıcıların yüzde 64’ü gibi büyük bir kısmının sağlık araştırması için ayda bir defadan fazla internet kullandığını gösterdi. Sadece yüzde 21’lik bir kesim sağlık araştırması için ayda bir defadan az internete girdiğini söyledi.

Kadınlar daha ilgili

Dr. Erden Asena; genel internet kullanım oranlarından farklı olarak sağlık araştırması konusunda kadınların daha aktif olduğunu belirtirken, “Sağlık ile ilgili internette araştırma yapanların yüzde 58’i kadın. Bununla beraber yüzde 63’lük bir oranla anketimize katılım sağlayan kullanıcıların 40 yaş altı olduğunu tespit ettik. Özellikle 31-35 yaş aralığı yüzde 22 ile sağlık konusunda en çok soru soran kitleyi oluşturmakta” dedi.

Sağlık araştıranların eğitim seviyesi yüksek

Her yıl 100 milyona yakın sayfanın ziyaret edildiği Doktorsitesi.com ’a üye olan yaklaşık 2 milyon kişinin yüzde 60’a yakını üniversite ve üzeri eğitim seviyesine sahip olduğunu belirten Dr. Erden Asena; “Eğitim seviyesi yükseldikçe insanların sağlık konusunda daha fazla araştırma yaptıklarını gösteriyor. Kulaktan dolma bilgiler ya da tek doktorun yeterli olmadığı durumlarda internetten araştırma yapanlar son kararı da bu araştırmaların ardından veriyor” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yapay damar geliştirildi

Sibirya’daki Kemerovo kentinin bilimadamları yapay damarlar geliştirildi. Eşsizliği, organizmadayken yeni bir damar yetiştirdikten sonra eriyip yok olması. Kemerovo Kardiyoloji Merkezi’nde...

Kapat