Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Ocak 2014, Cuma 10:44

Yapay damar geliştirildi

Sibirya’daki Kemerovo kentinin bilimadamları yapay damarlar geliştirildi. Eşsizliği, organizmadayken yeni bir damar yetiştirdikten sonra eriyip yok olması.

Kemerovo Kardiyoloji Merkezi’nde bir hastaya iki kez baypas ameliyatı yapılmıştı. 10 yıl önce ek damar hastanın kolundan alınmıştı. Üç yıl önce yapılan ikinci ameliyat sırasında da hastanın uyluk atardamarından bir parça kullanılmıştı. Doktor, hastanın bir süre sonra yeni bir ameliyata alınması gerekeceğini söyledi. Ancak köprü damar için malzemenin nereden alınacağı bilinmiyor. Kalp cerrahları, yeni bir baypas için hastanın organizmasında rezervin kalmadığı durumları sık sık yaşıyor.

Kardiyologlar yeni yapay damarlar vasıtası ile bu sorunu çözebileceklerini umuyor. Kemerovo Kardiyoloji Merkezi’nin Bilim Dairesi’nde kan dolaşım sistemi için polimer protezleri üretme teknolojisi geliştirildi. Rusya’nın Sesi’nde yer alan habere göre; Kemerovo Kardilyoloji Merkezi’nin Deneysel Klinik Kardiyolojisi Bölümü çalışanlarından Larisa Larionova, baypas için damarların nasıl yapıldığını anlattı. Bu amaçla özel cihaza polimer çözeltisi yerleştiriliyor. Bu çözelti, elektrik alanının etkisiyle son derecede ince tellere ayrılıyor. Larisa Larionova şunu söyledi:

“Mikro teller, özel pim borusuna yerleştiriliyor ve neticede ameliyat için hazır bir malzeme elde ediliyor.”

Rusya’da hazırlanan yeni teknoloji sayesinde tamamen düz ve aynı zamanda gözenekli polimer damar yapılabiliyor Elektronik mikroskopta tellerin nasıl sıralandığı ayrıntılı bir şekilde görünüyor. Mikro teller arasındaki gözeneklerin boyutu 30 mikron, yani insan saçının kalınlığı kadar.

Bu ufak gözeneklere hasta insanın hücreleri yerleştiriliyor ve böyle bir protez hastanın organizmasına yerleştiriliyor. Bu protez, belli bir zaman içinde yeni hücrelerle kaplanan bir karkas rolünü oynuyor. Polimer, üzerinde yeni bir kan damarı yetişdikten sonra üç yıl içinde eriyor. Bilimadamlarına göre bu tür damarlara talep büyük olacak. Hayvanlar üzerinde yapılan denemeler, protezin canlı organizmada işlevini normal bir şekilde yerine getirdiğini gösterdi. Doktorlar iki yıl sonra yapay damarları insan üzerinde denemek niyetinde. 2017 yılına doğru da baypas ameliyatı sırasında yeni yapay damarlar kullanılabilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanser ilaçları çalındı

Kanser tedavisi gören hastalara ait kemoterapi ilaçları çalındı. 15 Ocak Çarşamba gecesi Balıkesir Devlet Hastanesi arkasında bulunan Kemoterapi Ünitesi'ne hırsız girdi. Kanser Tedavi...

Kapat