Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Mart 2014, Cuma 15:33

Sağlık merkezlerine ek süre verildi

Sağlık Bakanlığı, hastane ve tıp merkezi dışında ruhsatlandırılmış müstakil üremeye yardımcı tedavi yöntemleri uygulanan merkezlerine, gerekli bölümlerin açılması ve belirlenen fiziki şartlara uyum sağlayabilmesi için 7 ay ek süre verdi.

Söz konusu merkezlere verilen uyum süreci 6 Mart 2014’te sona eriyordu.

Sağlık Bakanlığı’nın Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulamaları ve Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre hastane ve tıp merkezi dışında ruhsatlandırılmış müstakil merkezler, faaliyetlerine “müstakil merkez” olarak devam etmek isterler ise üremeye yardımcı tedavi yöntemleri uygulanan merkezlerde aranan koşullara ve belirlenen fiziki şartlara 1 Ekim 2014 tarihine kadar uyum sağlayacak. Eski düzenlemeye göre bu süre 6 Mart 2014’te sona eriyordu.

Bu binalarda ambulans ile hasta nakline uygun olarak bina girişlerini düzenlerler. Bu merkezlerde aranacak bina fiziki şartlar şöyle olacak:

-“Merkezlerde hasta odalarının bulunduğu koridorun genişliği en az 2 metre olacak. Sedye taşınmasına engel olmamak koşulu ile hemşire çalışma alanı bu koridorda düzenlenebilecek.

-Asansör arızası nedeniyle ve acil hallerde, katlar arası sedyeli hasta taşınması gerektiğinde kullanılacak olan merdiven ve sahanlık en az net 1,30m. genişlikte, rıht yüksekliği 16-18cm, basamak genişliği 30-33cm arasında olur. Merdiven rıhtları özürlülerin çıkışını zorlaştırmayacak şekilde düz bir satıhla bitirilir ve merkez girişine özürlüler için uygun eğimli rampa yapılacak.

-Zemin dışında yerleşimli merkezlerde, ulaşımın kolaylıkla sağlanabileceği asansör bulunur. Asansörün TSE standartlarına uygun olarak sedye ve onu kullanacak personeli alacak büyüklükte olması gerekecek. Asansör, birden çok ise birinin bu nitelikte olması yeterli olacak.

-Merkezler merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılacak. Bölge ve mevsim şartlarına göre merkezi soğutma veya split klima benzeri sistem kurulur. Hastaların ve personelin kullandığı bütün alanlar uygun bir şekilde havalandırılacak ve yeterli güneş ışığı ile enerji kaynaklarından yararlanılarak aydınlatılmaları sağlanacak.”
Yönetmelik bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanserin nüksetmesine karşı ilaç geliştirildi

İngiltere Carfdiff Üniversitesi’nde kanserli hücrelerin nüksetme ihtimaline karşı yeni bir ilaç geliştirildi. Yeni tedavi yöntemi tümörün yayılmasını engellerken, ameliyat sonrası...

Kapat