Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Mart 2014, Cuma 14:36

Kanserin nüksetmesine karşı ilaç geliştirildi

İngiltere Carfdiff Üniversitesi’nde kanserli hücrelerin nüksetme ihtimaline karşı yeni bir ilaç geliştirildi. Yeni tedavi yöntemi tümörün yayılmasını engellerken, ameliyat sonrası görülen sıçramanın önüne geçecek.

BCL3 adı verilen genin özellikle meme kanserinde nüksettiği ve bu genin tedavisinin hayat kurtarıcı sonuçlar verdiği gözlendi.

Cardiff Üniversitesi Kanser Araştırmaları Bölümü’nden Doktor Richard Clarkson buluşlarını anlattı:

“Kliniğimize kanserli hücreleri nükseten bir hasta geldiğindi, BCL3 geninin durumuna bakıyoruz ve bu geni etkisiz hale getirmeye çalışıyoruz. Bu tedaviyi de kimyasal ilaçlar kullanarak yapıyoruz.’‘

Euro News’in haberine göre; 3 boyut teknolojisi kullanılarak genlerin protein yapısının da incelendiği tedavi yönteminde, kanserli dokular kontrol altına alınıyor ve yayılmaları önleniyor. Gen tedavisiyle kanserli dokularının metastasının önüne geçecek olan teknik 2 yıl içerisinde kullanıma hazır hale getirilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kamuda görevli doktorlar için özel muayenehane dönemi bitiyor

Kamuda görevli hekimler için özel muayenehane dönemi 18 Nisanda sona erecek. Muayenehanesini kapatmayanlar, ilişikleri kesilmek üzere görev yaptıkları üniversiteye bildirilecek....

Kapat