Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Haziran 2013, Salı 16:05

“Sağlık hizmetlerinde aksaklık yaşanmadı”

Memur-Sen, Sağlık-Sen ve Sağlık Bakanlığınca, DİSK, KESK, TTB, Türk Dişhekimleri Birliği ve TMMOB tarafından dün gerçekleştirilen iş bırakma eyleminin “iş akışını aksatmayacak düzeyde” gerçekleştiği ifade edildi.

Memur-Sen, Sağlık-Sen ve Sağlık Bakanlığınca, DİSK, KESK, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Dişhekimleri Birliği ve Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından dün gerçekleştirilen iş bırakma eyleminin “iş akışını aksatmayacak düzeyde” gerçekleştiği ifade edildi.

Memur-Sen Genel Başkanvekili Günay Kaya, yaptığı açıklamada, Gezi Parkı odaklı olayların artık çığırından çıktığını belirterek, olayların marjinal grupların ve illegal örğütlerin gövde gösterisine, devlet ve hükümetle hesaplaşmasına dönüştüğünü söyledi.

DİSK ve KESK başta olmak üzere bazı meslek örgütlerince gerçeleştirilen iş bırakma eylemine katılımın kendilerine üye işyerlerinden gelen bilgiye göre düşük düzeyde gerçekleştiğini ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

“Bununda gerekçesi hem zaman hem konu açısından sendikal anlamda iş bırakacak gerekçeyi çalışanlar çok makul bulmadı. KESK ve DİSK katılımın yüksek olması için uğraştı ama başaramadı. Katılım çok yüksek olmadığı için de bize işyerlerinden gelen bilgi, hizmet açısından aksama olmadığı yönünde.”

Söz konusu genel grev açıklamasını da sendikal içerikli bulmadıklarını vurgulayan Kaya, “Şu anda eylem yapılan her gün, işçinin, memurun, ülkenin aleyhine, sermaye gruplarının, lord burjuvazinin, uluslararası şirketlerin ve aktörlerin işine geliyor. Bu açıdan genel grev çağrısı tahlisiz bir çağrıdır” dedi.

-“Sağlık hizmetlerinde aksaklık yaşanmadı”-

Sağlık Bakanlığı da iş bırakma eylemi süresince bir aksaklık ile karşılaşılmadığını vurguladı.
Bakanlıktan alınan bilgide, şu ifadelere yer verildi:

“Sağlık çalışanlarımız, kamu düzenini bozacak, vatandaşlarımızın sağlık hizmetine ulaşmalarını engelleyecek iş bırakma yönündeki bu tür tahriklere kapılmayarak, sağlık hizmeti vermeye devam etmiş, sağlık hizmetlerinde herhangi bir aksaklık yaşanmamıştır. Yasal zemini olmayan haksız gerekçelerle ve ideolojik söylemlerle yapılan iş bırakma çağrılarına uymayarak iyileştirmek ve yaşatmak sorumluluğundan hareket eden bütün çalışanlarımızın gösterdiği duyarlılığa teşekkür ederiz.”

Çalışanlar kanunsuz çağrılara cevap vermeyecek

Sağlık-Sen Genel Başkan Metin Memiş ise kamu görevlilerinin yapılan iş bırakma çağrısına uymadığını ve kaosa prim vermediğini ifade ederek, kamu görevlilerinin bundan sonra da kendilerine yapılan kanunsuz çağrılara cevap vermeyeceğini dile getiren Memiş, şunları kaydetti:

“Demokrasimize müdahale girişiminde bulunan uluslararası güçlerin ve içimizdeki temsilcilerinin koltuk değneği olmayı alışkanlık haline getirmiş olan sendika, konfederasyon ve bazı sözde sivil toplum örgütleri, 28 Şubat döneminde bu göreve soyunanların bugün düştükleri durumu ibretle algılamaları gerekmektedir. Bu ülkede kazanan milli irade olacaktır. Millet ve millet iradesinin düşmanlarının kazanma dönemi bitmiştir.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
MS ilacı araştırmalarında önemli işbirliği

Servier ve AfraxisInc.,merkezi sinir sistemi (MSS) bozukluklarının tedavisi amacıyla ilaç araştırmaları yapmak için Afraxis’in Geliştirilmiş Omurga Platformu (ESP) Teknolojisi’ni kullanmak...

Kapat