Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Haziran 2013, Salı 14:49

MS ilacı araştırmalarında önemli işbirliği

Servier ve AfraxisInc.,merkezi sinir sistemi (MSS) bozukluklarının tedavisi amacıyla ilaç araştırmaları yapmak için Afraxis’in Geliştirilmiş Omurga Platformu (ESP) Teknolojisi’ni kullanmak üzere işbirliği anlaşması yaptıklarını açıkladı.

Afraxis’in ESP Teknolojisi, MSS bozukluklarındaki klinik öncesi etkiyi ve güvenliliği değerlendirmek için kompleks sinirsel ağları hızla incelemeye yardımcı olmaktadır. Söz konusu teknoloji, beyindeki bilgi prosesinin temeli olan sinaptik dendritik omurgaların morfolojisini ve olgunluğunu ölçerek nitelendirmektedir.

Servier Araştırma & Geliştirme Başkanı Dr. Emmanuel Canet işbirliğine dair açıklamasında Servier’in amacının, birçok MSS hastalığının ve bozukluğunun tedavisi için yeni ilaçlar geliştirmek olduğuna değindi.

Afraxis ESP Teknolojisi birçok MSS hastalığı modeline uyarlanabilmekteve hastalık profilini nitelendirmek, klinik öncesi ilaç etkisini değerlendirmek, en uygun doz düzenini tespit etmek veya istenmeyen Santral Sinir Sistemi yan etkilerini belirlemek için kullanılmaktadır.

Afraxis’in Başkanı ve CEO’su Carmine Stengone ise konuya dair : “Servierin ESP Teknolojisine ilgisi, bu platformun yeni ilaç geliştirme potansiyelini ortaya koyuyor. Servier ile böyle bir işbirliğine başlamanın heyecanını yaşıyoruz” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanserle mücadelede büyük buluş

İngiliz bilim insanları, kanserin nasıl yayıldığını bulduklarını açıkladı. Bu, kanserli tümörleri belirli bir yerde tutarak hastalığın yayılmasını önleyecek, dolayısıyla kanserle...

Kapat