Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Mart 2014, Perşembe 13:48

Sağlık çalışanlarına şiddet önleniyor

Sağlık Bakanlığı, son yıllarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddetin önlenmesi için tedbirlerini arttırdı Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Güler: “Sağlık çalışanlarımızın güvenli bir ortamda çalışmalarını sürdürmeleri öncelikli amacımızdır.

Sağlık Bakanlığı, son yıllarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddetin önlenmesi için tedbirlerini arttırdı. Tüm sağlık kurumlarında başhekim yardımcısının doğrudan takip edeceği “Çalışan güvenliği” birimleri kuruldu.

Tüm sağlık çalışanları, “Alo 113″ü arayarak,  çalışan hakları ve güvenliğine ilişkin halk sağlığı ve il sağlık müdürlüklerinde, bakanlığa bağlı kurulan “Beyaz Kod” koordinatörlüklerine, 24 saat şikayetlerini bildirebiliyor.

Sağlık kurum ve kuruluşlarındaki güvenlik görevlisi sayıları ile gerçek zamanlı takip kamera sistemleri sayısı artırılırken, Türkiye’nin birçok yerinde sağlık çalışanlarına, iletişim, öfke kontrolü, zor insanla başa çıkma konularında eğitimler verildi.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için “Hasta ve Çalışan Güvenliği” sempozyumları ile toplumsal farkındalık çalışmaları kapsamında “Sevgi en iyi ilaçtır” temalı kampanya düzenlendi.

“Sağlık çalışanları büyük özveriyle çalışıyor”

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Güler, yaptığı açıklamada, hasta ve çalışan güvenliğini iki önemli parametre olması dolayısıyla birlikte ele aldıklarını söyledi.

Hasta güvenliğinin olması için çalışan güvenliğinin de olması gerektiğini belirten Güler, şöyle konuştu:

“Çalışan güvenliği bazında olayı irdelediğimizde, ülkemizde bakanlık olarak çalışan güvenliği alanında gerek eğitim, gerek yayınlar, gerek mevzuat yönüyle olsun birçok etkinlik yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Bu bağlamda biz çalışan güvenliğini önemsiyoruz. Çalışan güvenliği bizim olmazsa olmazımız. Çünkü ülkemizde sağlık çalışanları büyük bir özveriyle çalışıyor. Sağlık çalışanlarımızı bulundukları ortamda hizmetlerini hem daha iyi vermeleri, hem de çalışma ortamlarının iyileştirilmesi suretiyle güvenli bir ortamda çalışmalarını sürdürmeleri öncelikli amacımızdır.”

Güler, sağlık çalışanların çalışma ortamında da iyileştirmeler yapıldığını, çalışanı etkileyen tüm olumsuz ortamların iyileştirilmesini sağlamayı hedeflediklerini vurguladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Novartis Tüketici Sağlığı Türkiye ve İsrail'e yeni Başkan
Novartis mobil uygulamalarına bir yenisini ekledi

Novartis’ e ilişkin en güncel kurumsal bilgilerin yer aldığı kurumsal broşür artık mobil ortamda. Türkiye’nin ilk interaktif ve dokunma deneyimli...

Kapat