Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Mayıs 2014, Cuma 09:51

Sağlık çalışanları siyah kurdele taktı

Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi önünde bir araya gelen hekim ve sağlık çalışanları, milli yas nedeniyle yakalarına siyah kurdele takarak saygı duruşunda bulundu.

Adana Tabip Odası, SES ve Dev Sağlık İş yönetici ve üyelerinin yanı sıra hasta yakınlarının da destek verdiği eylemde konuşan Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan, “Esnek, kuralsız, taşeron çalışma, aşırı kar hırsı, rekabet adına işçinin hayatının yok sayılması bu ölümleri davet eden nedenlerdir. Toplam kömür üretim değeri açısından ülkemiz dünyada 132 ülke arasında 28‘inci, maden çeşitliliği açısından ise 10‘uncu sırada yer almaktadır. En önemli doğal kaynağı kömür olan Almanya’da madenlerin tamamı devlet kontrolündeyken Türkiye madenleri 2004 yılından itibaren taşeronlara açılmış ve ölümler 3 kat artmıştır. Ne yazık ki iş kazalarındaki ölümlerde rekor üzerine rekor kırmaktayız. Zonguldak Kozlu’da 263 can yitirilmişken, bugün Soma’da infial endişesi ile kaza anında madende kaç işçinin çalıştığı bile kamuoyu ile paylaşılmamaktadır” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
TEB maden işçileri için yardım kampanyası başlatıyor

30.000 eczacı güçlerini birleştirerek Soma’da hayatını kaybeden ya da yaralı olarak kurtulan maden işçilerinin ailelerine ulaştırılmak üzere nakdi yardım kampanyası...

Kapat