Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Kasım 2013, Salı 15:43

Sağlık Bakanlığı’ndan zatürre uyarısı

Sağlık Bakanlığı, Zatürre Günü nedeniyle, alınacak önemler hakkında açıklama yayınlandı

Zatürrenin önlenmesi için en etkili yolun çocukların beşli karma, dörtlü karma, zatürre, kızamık aşılarının tam ve zamanında yapılması olduğu bildirildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Zatürrenin, tüm dünyada çocuklar arasında en büyük ölüm nedeni olduğu, her yıl 5 yaşın altında 1,2 milyon çocuğun zatürre nedeniyle öldüğüne dikkat çekilerek hastalığın, bakteri, virüs ve mantarlar nedeniyle oluşabildiği, yakın temasla insandan insana bulaştığı, hasta kişilerin öksürmesi veya hapşırması sırasında saçılan damlacıkların hava yolu ile yayılması sonucunda sağlıklı kişilere bulaşma olduğu bildirildi.

Zatürrenin genellikle kış aylarında ve ilkbaharın başında ortaya çıktığı aktarılan açıklamada, çocuklarda beslenme yetersizliği, başka bir hastalığının bulunması, ilk 6 ayda sadece anne sütü verilmemesi ve kalabalık yaşam, ebeveynlerin sigara içmesi gibi çevresel şartların zatürreye yakalanma riskini artırdığı belirtildi. Mikropların bazı ilaçlara direnç geliştirmesi nedeniyle hastalığın tedavisinin güçleştiği belirterek, “Zatürrenin önlenmesi için en etkili yol çocukların beşli karma, dörtlü karma, zatürre, kızamık aşılarının tam ve zamanında yapılmasıdır.

Beşli karma aşısı 2. 4. 6. ayda ve 18. ayda, dörtlü karma aşısı ilköğretim birinci sınıfta, zatürre aşısı 2. 4. 6. ayda ve 12. ayda, kızamık aşısı ise kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşısı içinde 12. ayda ve ilköğretim 1. sınıfta yapılmaktadır” açıklamasında bulundu. Anne sütünün önemine dikkat çekilerek ev içinde hava kirliliğinin önlenmesi, ellerin yıkanmasının da zatürrenin önlenmesinde etkili önlemler olduğu vurgulandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Altın mermi” ilacı kanser hücresini yok edebilecek

Rusyalı bilim insanları, onkolojik hastalık tedavilerinde başarıyla kullanılacak nanotaşıyıcı geliştirdi. Buluşları Galen ödülüne layık görüldü. Nanotaşıyıcı, kanserli hücreye nüfuz ederek...

Kapat