Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Kasım 2013, Salı 15:14

“Altın mermi” ilacı kanser hücresini yok edebilecek

Rusyalı bilim insanları, onkolojik hastalık tedavilerinde başarıyla kullanılacak nanotaşıyıcı geliştirdi. Buluşları Galen ödülüne layık görüldü. Nanotaşıyıcı, kanserli hücreye nüfuz ederek çekirdeğini yok edebiliyor.

Sonuçların yayınlanmasından hemen sonra dünya bilim çevrelerinde “altın mermi” ismi verilen nanotaşıyıcıyı Profesor Aleksandr Sobolev şöyle anlattı: “Altın mermi” ilacı bir hücrenin içine kadar taşıyabiliyor. Bu şekilde ilacın verimi bin kat artarken yan etkiler de sıfıra iniyor.

Rusya’nın Sesi’nde yer alan habere göre; ürettiğimiz nanotaşıyıcı, 10,5 nanometre boyutunda ve 4 modülden oluşan büyük bir molekül. Daha görsel bir şekilde ifade etmek gerekirse ürünümüzün birkaç vagonu olan treni andırıyor.” dedi.

Yeni buluş, ilacın sağlıklı hücrelere zarar vermeden habis kitleye kadar ulaştırılmasını gerektiren onkolojik hastalıklarla mücadeleye son derece büyük katkı sağlamış olacak.

Geliştirilen üründe sanayi üretime geçilmesi halinde hastaların çoğu bu yöntemden yararlanabilecek. Sobolev, yeterli finansman bulunursa klinik test çalışmalarına iki-üç yıl içinde geçilebileceğini ifade etti.

Halen Rusya ve ABD’de nanotaşıyıcı üzerinde klinik öncesi test çalışmaları devam ediyor. Ürünün Rusya’da üç, ABD’de de bir patenti alındı bile. 100’ün üzerinde ülkede de patent başvurusu yapıldı.

Yeni ilaç ve tedavi yöntemleri geliştirmede önemli buluşları teşvik etmek amacıyla Fransız eczacı Roland Mell tarafından 1972 yılında verilmeye başlanan Galen ödülü, antik çağların ünlü hekim ve eczacısı Klavdiy Galen’in adını taşıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
24 bin eczaneye ‘ilaç uygulama becerisi’ kitabı dağıtılacak

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, “İlaç Uygulama Becerisi” kitabının 26 bin adet basıldığını kaydederek, kitabın...

Kapat