Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Temmuz 2013, Perşembe 14:05

Sağlık Bakanlığı’ndan “Gezi Olayları” broşürü

Olayların başlangıcından itibaren gelişmelere yer verilen broşürde, ambulanslarla İstanbul’da 535, Türkiye genelinde bin 223 kişinin hastanelere taşındığı belirtildi – 434 ambulans ile 4 bin 732 acil sağlık ve UMKE personelinin hizmet verdiği, 6 ambulansın zarar gördüğü kaydedildi.

Olayların başlangıcından itibaren 1 aylık süreçteki gelişmelere yer verilen broşürde, ambulanslarla İstanbul’da 535, Türkiye genelinde bin 223 kişinin hastanelere taşındığını belirtildi.

28 Mayıs’ta İstanbul’da başlayan olayların, daha sonra Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana, Muğla, Kütahya, Antalya, Mersin, Bursa, Hatay, Balıkesir, Kocaeli ve Erzincan’a sıçradığı ifade edilerek, protestocuların polisle çatıştığı, kamu ve özel kişilere ait mallara zarar verdiği, araçları yaktığı yolları kapattığı, bu sırada banka şubelerinin, ATM’lerin, ambulansların, toplu taşım ve polis araçlarının zarar gördüğü kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı’nın, başından itibaren olaylara odaklandığı, ambulans sisteminin seferber olduğu, ambulansların ihtiyaç olan noktaya en kısa zamanda ulaşmaları için önceden belirlenen noktalara konuşlandırıldığı vurgulanarak, İstanbul’da 535, Türkiye genelinde bin 223 kişinin hastanelere taşındığı aktarıldı.

Olayların, başından itibaren sağlık bakanlığı Sağlık Afet Koordinasyon Merkezince takip edildiği, kritik noktalara ambulans yerleştirildiği, acillerde ve yoğun bakımlardaki yatak kapasitesiyle ilgili çalışma yapıldığı ifade edilerek, protestolar sırasında 434 ambulans, 4 bin 732 acil ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinin görev aldığı bildirildi.

“SAĞLIKSIZ ORTAMDA İLK YARDIM UYGUNSUZ”

Broşürde, sağlık kurumları dışında oluşturulan mekanlarda verilen acil sağlık hizmetinin uygunsuz olduğuna dikkat çekilerek, acil müdahale gerekenlerin, hastane yerine bu yerlerde tıbbi yardım almasının hayati açıdan risk oluşturduğu vurgulandı.

Yaralıları hastaneye götürmek için hizmette olan ambulansların saldırıya uğradığı, 6’sının zarar gördüğü belirtilen broşürde, 252’si polis 13’ü yabancı uyruklu olmak üzere ülke genelinde 4 bin 152 kişinin olaylardan etkilendiği belirtildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
GSK Türkiye'ye yeni İnsan Kaynakları Direktörü
GlaxoSmithKline’a rüşvet suçlaması

Çin Hükümeti İngiliz ilaç devi GloxoSmithKline'ı sağlık kuruluşu görevlileri ve hükümet yetkililerine rüşvet vermekle suçladı. Çin Hükümeti, GlaxoSmithKline'nın (GSK), ilaç...

Kapat