Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

GSK Türkiye'ye yeni İnsan Kaynakları Direktörü 11 Temmuz 2013, Perşembe 13:57

GlaxoSmithKline’a rüşvet suçlaması

Çin Hükümeti İngiliz ilaç devi GloxoSmithKline’ı sağlık kuruluşu görevlileri ve hükümet yetkililerine rüşvet vermekle suçladı.

Çin Hükümeti, GlaxoSmithKline’nın (GSK), ilaç fiyatlarını yükselterek karlılığını arttırmak için doktor ve hükümet yetkililerine rüşvet verdiklerinin tespit edildiğini açıkladı.

Çin Kamu Güvenliği Bakanı yaptığı açıklamada, Changsha, Şangay ve Zhengzhou kentlerinde yürütülen hükümet soruşturmaları sonucunda GSK’nın, yeni satış kanalları oluşturmak ve ilaç fiyatlarına zam yapılmasını sağlamak amacıyla bazı sağlık sektörü çalışanlarına ve hükümet yetkililerine rüşvet verdiklerinin ortaya çıktığını ifade etti.

Hürriyet’in haberine göre; Bakan, olay ile alakalı çok sayıda şüphelinin bulunduğunu ve söz konusu olayın çok uzun süredir karşı karşıya oldukları bir sorun olduğunu dile getirdi.

Polisin gerekli önlemleri de aldığını söyleyen hükümet yetkilisi, yürütülen soruşturma kapsamındaki bazı şüphelilerin suçlarını itiraf ettiğini de sözlerine ekledi.

GSK Çin şirket sözcüsü konuyla ilgili konuşmaktan kaçınarak konuyu Londra merkez ofisine havale etti. Ancak açıklanma yapmaktan kaçınan firma, hala sessizliğini koruyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
H7N9 virüsü daha ölümcül

Çin'de görülen yeni tür kuş gribi nedeniyle ülke genelinde şu ana kadar 43 kişi yaşamını yitirdi. 132 kişiye de H7N9...

Kapat