Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Ağustos 2014, Çarşamba 16:31

Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, “Yıl sonuna kadar gece görüşlü ambülans helikopterlerimizi de devreye sokmayı planlıyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Büyükada’da inşaatı devam eden Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Büyükada Ek Hizmet Binası inşaatında incelemelerde bulundu.

Müezzinoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanenin Büyükada, Kınalıada, Burgaz Adası ve Heybeliada’ya acil durumlarda hizmet vereceğine işaret etti, 24 saat yataklı olabilecek, 8-10 yatak kapasiteli modern bir hastaneyi yıl sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Bir aksilik olmaması durumunda adaların tüm dinamiklerini de devreye sokarak, yıl sonunda hastaneyi teslim alacaklarını dile getiren Müezzinoğlu, 2015’in ilk aylarında hastaneyi ada halkının hizmetine sunacaklarını kaydetti.

Müezzinoğlu, “Adalarda yaşayan tüm vatandaşlarımızın sağlık sorunları konusunda tedirgin olmamaları için her türlü tedbiri alıyoruz. Yeni deniz ambulanslarımızı da, iki taneyi devreye soktuk. Yaklaşık bir aydır hizmet veriyorlar. 24 saat süreyle hizmet verecek ve yaklaşık 7-8 dakika içerisinde hastayı anakaraya ulaştırabiliyorlar. Her dört adaya da aile hekimlerimizi verdik. 24  saat 112 acil hizmetlerini veriyoruz. Adalarda yaşayan vatandaşlarımıza söylemek istediğim, 24 saat sağlık hizmeti alabilecekleri sistematiği Türkiye’nin genelinde nasıl kurguladıysak, burada da olağanüstü durumlar olduğunda da anakaraya ulaşabilecekleri sistemi daha iyi noktaya taşıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin sağlıkta çok önemli dinamikleri yakaladığını, adaların da en güçlü şekilde karşılığını alacağını ifade eden Müezzinoğlu, geçmişte çok sağlık sorunları yaşandığını anımsattı.

Sağlık sorunlarında bugün de zaman zaman beklemedikleri sıkıntıların olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, “Bugün gerek sağlık hizmeti gerekse acil sağlık hizmeti sunumunda Türkiye dünya ile yarışacak noktayı yakaladı. Yıl sonuna kadar gece görüşlü ambulans helikopterlerimizi de devreye sokmayı planlıyoruz. Onun ihale süreçlerindeyiz. İnşallah Almanya, İtalya ve İngiltere’den sonra Avrupa kıtasında tüm noktalara gece uçuşlu ambulans helikopteri olan dördüncü ülke de Türkiye olacaktır” diye konuştu.

Müezzinoğlu, adalara yalnız sağlık alanında değil, her türlü sağlık hizmeti sunmakta duyarlı olduklarını dile getirdi.

Adanın zaman zaman doğal koşulları gereği sorunlarının olabildiğine değinen Müezzinoğlu, “Dağlık bölgelerin, mezraların olabiliyor. Ama biz Türkiye’nin tüm dinamiklerini en ücra köşelere kadar ulaştırıyoruz. Bu anlamda adalar da asla mağdur olmayacaklar” dedi.

Hastaların buradan 8 dakika sonra Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi’ne ulaştırılacağını kaydeden Müezzinoğlu, ideal merkeze hastanın ulaştırılabilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

“Adaların inşaat koşullarından kaynaklanan sorunları var. Müteahhit firma, 300 gün olan hakkını, ‘ben yıl sonunda bitireceğim’ diye de taahhüt ediyor. 300 günlük hakkı da yasal olarak var ama biz onun sözünde durmasıyla ilgili yerel dinamiklerimizle her türlü desteği vereceğiz. Adalar halkı el birliği ile inşallah yıl sonunda bitirmiş olacak. Kazasız belasız 2015 yılının ilk aylarında adalar halkının hizmetine sunmayı arzu ediyoruz.”

Müezzinoğlu, daha sonra hastane inşaatında incelemelerde bulundu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
‘Mavi hap’ın fiyatı ucuzlayacak

Çin'de erkeklerde sertleşme sorununu ortadan kaldıran ve kamuoyunda 'mavi hap' olarak bilinen ilacın patent süresi 2013 yılının sonunda dolmuştu. Uzmanlara...

Kapat