Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Ağustos 2014, Çarşamba 15:09

‘Mavi hap’ın fiyatı ucuzlayacak

Çin’de erkeklerde sertleşme sorununu ortadan kaldıran ve kamuoyunda ‘mavi hap’ olarak bilinen ilacın patent süresi 2013 yılının sonunda dolmuştu. Uzmanlara göre ülkede söz konusu ilacın satışlarının patlaması bekleniyor.

Mavi hapın Çin topraklarında patent süresi dolmuştu. CNBC’nin haberine göre ilacın patent süresi yenilenmedi. Uzmanlara göre bu durum fiyatların düşmesine neden olacak. Bu ilaçların (ED) ilaç sektöründe oldukça kârlı ürünler arasında yer aldığı belirtiliyor. Citigroup’un yayımladığı rapora göre 2018 yılına kadar Çin’de 810 milyon dolarlık söz konusu sertleşme ilacının satılması bekleniyor. Pfizer’ın bir ürünü olan ‘mavi hapın’ pazar payı sertleşme ilaçları arasında yüzde 40-45’e dayanıyor.  Sadece 2013 yılında Pfizer 1 milyar 880 milyon dolarlık ‘mavi hap’ satışı yaptı. Patentin düşmesi, ilaç fiyatlarının tablet başına 15 dolardan 1,5 dolara kadar inmesine yol açabilir.

ABD’DE DEVAM EDECEK

Pfizer’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki patenti 10 yıl daha devam edecek, ancak kuruluş İngiltere’de kendi jenerik ilaç versiyonunu üretmeye hazırlanıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Ebola virüsünden ölenlerin sayısı 887’ye çıktı

Dünya Sağlık Örgütü, Ebola salgını nedeniyle ölenlerin sayısının 887’ye çıktığını bildirdi. WHO'nun açıklamasında, virüsün tehlikeli bir şekilde yayıldığı kaydedildi. Ebola salgınının başlamasından itibaren Gine’de...

Kapat