Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Sağlık Bakanlığı'nda görev değişimi 25 Ocak 2013, Cuma 10:45

Sağlık Bakanlığı’nda görev değişimi

Bakanlar Kurulu’nda dün gerçekleştirilen revizyon ile birlikte, 11 yıla yakın bir süredir Sağlık Bakanı olarak görev yapan Prof. Dr. Recep Akdağ yerine Dr. Mehmet Müezzinoğlu getirildi.

Kabinenin en uzun süre görevde kalan bakanı olarak gösterilen Prof. Dr. Akdağ, AKP’nin 3 Kasım 2002 seçimlerinde iktidara geldiği dönemden beridir Sağlık Bakanı olarak görev yapıyordu. İlk olarak Abdullah Gül’ün kurduğu 58’inci Hükümet’te göreve getirilen Prof. Dr. Akdağ, bu açıdan değerlendirildiğinde Başbakan Tayyip Erdoğan’dan bile daha uzun süredir görev yapıyordu.

“Sürpriz oldu”

Prof. Dr. Akdağ’ın yerine göreve getirilen Dr. Mehmet Müezzinoğlu ilk açıklamasında gelişmenin kendisi için sürpriz olduğunu söyledi. Dr. Müezzinoğlu gazetecilere yaptığı değerlendirmede,

“Beklemiyordum, sürpriz oldu. Bekliyor olsam, bugün Ankara’da olurdum. Bugün Edirne’de bir programımız vardı. Hayırlısı olsun. Bizim işimiz hizmet. Sağlıklı değerlendirmelerle önümüzdeki dönemin daha iyi olması için hareket edeceğiz.”

diye konuştu. Yeni Bakan duygularını Twitter hesabında şöyle ifade etti:

Başbakan’a en yakın isimlerden

AKP’nin kuruluşundan itibaren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘a en yakın isimlerden birisi olan Dr. Müezzinoğlu ile Başbakan Erdoğan’ın ortak geçmişi aslında çok daha eskilere dayanıyor. Erdoğan’ın İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden sınıf arkadaşı olan Dr. Müezzinoğlu, 1992 yılında Recep Tayyip Erdoğan ile Refah Partisi’nde siyaset yapmaya başladı. Dr. Müezzinoğlu, 2002-2007 yılları arasında AKP istanbul İl Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Mehmet Müezzinoğlu kimdir?

Yeni Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu9 Ocak 1955 Gümülcine doğumlu olan Dr. Müezzinoğlu, 1970 yılında eğitim için İstanbul’a geldi. İstanbul İmam Hatip Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimi alan Dr. Müezzinoğlu, bu okuldan 1982 yılında mezun oldu.

Kişisel internet sitesinde yer verdiği özgeçmişinde 1983 yılında Meriç Nehrini kaçak olarak geçerek Türkiye’ye iltica ettiğini söyleyen Dr. Müezzinoğlu, 1983-1986 yılları arasından Türkiye’de “haymatlos” (dünya vatandaşı) olarak ikamet ettiğini belirtiyor. 1986 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçen Dr. Müezzinoğlu, aynı dönemde Haseki Hastanesi’nde devam ettiği Dâhiliye Uzmanlığı’nı da tamamlamış.

İstanbul Avcılar’da faaliyet gösteren Avcılar Hospital’in de sahibi olan Edirne Milletvekili Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun iki çocuğu var.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Novartis Tüketici Sağlığı Türkiye ve İsrail'e yeni Başkan
Novartis Tüketici Sağlığı Türkiye ve İsrail’e yeni Başkan

İlaç sektöründe uzun yıllardır görev yapan Nükhet Göfer, Novartis Tüketici Sağlığı Türkiye ve İsrail Başkanlığı görevine atandı. Göfer daha önce...

Kapat