Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Aralık 2013, Perşembe 10:54

Sağlık Bakanlığı, sahte ilaçla tedavi edilen hastaları arıyor

Sağlık Bakanlığı, sahte kanser ilacı satın alan lösemi hastaları için harekete geçti. Sistem üzerinden tespit edilecek olan hastalara acil tıbbi müdahalede bulunulacak. Mağdurlara tazminat davası açmaları için destek sağlanacak.

Sağlık Bakanlığı, sahte kanser ilacı satın alan lösemi hastaları için harekete geçti. Sistem üzerinden tespit edilecek olan hastalara acil tıbbi müdahalede bulunulacak. Mağdurlara tazminat davası açmaları için destek sağlanacak.

Türkiye’nin ilaç parasını devletin karşıladığı dünyada sadece birkaç ülkeden biri olması simsarların iştihanı kabarttı. 10 ilde yapılan operasyonda binlerce sahte kanser ilacının ele geçirilmesi Sağlık Bakanlığı’nı da herekete geçirdi. Bakanlık eczaneler için kullandığı ‘Medula’ sistemini incelemeye aldı.

Sahtesi bize gerçeği ABD’ye

Sağlık Bakanlığı, ilaçların, üretim veya ithalatından itibaren her hareketi izlemek için kurduğu İlaç Takip Sistemi İTS ile her bir ilaç kutusunun üzerine basılan karekodlar sayesinde ürünün giriş ve çıkışını raporlayabiliyor. Sahte ilaç çetesiyle çalışan eczacılar, reçeteyle gelen kanser hastalarına sahte kanser ilacını verirlerken gerçek ilacın karekodunu Medula sistemine okutuyor. Böylece ilaç sistemde hastaya verilmiş gözüküyor. Böylece sahtekarlar hem devletten parasını alıyor hem de bu gerçek ilaçları götürerek İsviçre, Danimarka, İngiltere ve ABD gibi ülkelere yüksek fiyatlara satıyor.

Tazminat dünyaya emsal olacak

Bakanlık, 10 ildeki 6 ecza deposu ile 20 eczanenin kimlere sahte ilaç sattığını belirlemeye çalışıyor. Sahte ilaçla tedavi uygulanan hastalar tespit edilir edilmez acil müdahalede bulunulacak. Mağdura tazminat davası açmaları için destek verilecek. Bakanlık yetkilileri, sahtekarlar için dünyaya emsal olacak yüksek bir tazminat davası açacaklarını belirtiyor. STAR’a konuşan Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay ise sahte ilaç satan eczanelerin dürüst eczaneleri zor durumda bıraktığını söyledi. Öte yandan 2013’ün ilk 3 ayında ise 96 bin kaçak ilaç yakalandığı açıklandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
17 ilaç piyasada bulunamıyor

Ülke genelinde bulunması zor olan ilaçlarla ilgili bir sorun bulunduğunu ve bu kapsamda bugün itibariyle tedavi anlamında 17 ilacın bulunamadığını...

Kapat