Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Aralık 2013, Perşembe 10:24

17 ilaç piyasada bulunamıyor

Ülke genelinde bulunması zor olan ilaçlarla ilgili bir sorun bulunduğunu ve bu kapsamda bugün itibariyle tedavi anlamında 17 ilacın bulunamadığını belirten Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ‘Bunların haftalık olarak takibi yapılıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun bu ilaçları Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) aracılığıyla temin ediyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren esnek fiyat uygulaması ile bu sorunu aşacağız. Geçici sürelerde yaşanan sıkıntıları TEB aracılığıyla çözmeye çalışıyoruz. Bedeli ne olursa olsun çözmeye çalışıyoruz.’ diye konuştu.

Son olarak deposilin isimli ilaç ile ilgili son on günde sıkıntı yaşandığını anlatan Müezzinoğlu, ‘İlaç politikamız nedeniyle bazı ilaç fiyatları çok düştü. 2002’de 48 lira olan antibiyotik bugün 9 lira. 10 yıl sonra bu ilacın 70-100 lira olması beklenirken, bu ilaç bugün 9 lira. Bir çok ilaç 3-4 liraya düştü. Fiyatların düşmesi nedeniyle bazı ilaçlara ulaşılamıyor. İlaç firmalarının haklı sorununu çözecek dinamikleri devreye sokacağız. İnsan sağlığını sıkıntıya sokacak yanlışlığa izin vermeyeceğiz. Esnek fiyat politikası önümüzdeki salı günü Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) ile toplantı yapacağız, yol haritası belli olacak, yıl sonu kesinleşecek’ diye ifade etti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Korsan ilaca karşı ‘esnek fiyat’ uygulaması geliyor

Piyasaya sürülen sahte ilaçlarla kanser hastalarının hayatını riske atan korsanlara karşı yapılan operasyonun ikinci ayağı ilaç fiyatlarına uygulanacak. Sağlık Bakanlığı,...

Kapat