Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Aralık 2013, Perşembe 10:15

Korsan ilaca karşı ‘esnek fiyat’ uygulaması geliyor

Piyasaya sürülen sahte ilaçlarla kanser hastalarının hayatını riske atan korsanlara karşı yapılan operasyonun ikinci ayağı ilaç fiyatlarına uygulanacak.

Sağlık Bakanlığı, piyasadaki korsan ilacı bitirmek için başta kanser, insülin, anestezi, yeni doğan ve diyabet ilaçları için esnek fiyat uygulaması getirmeye hazırlanıyor. Böylelikle, riskli ilaçların fiyatı yükseltilerek devlet eliyle ülkeye getirilecek. Değişiklik öngören yeni İlaç Fiyatlandırma Tebliği’nin çıkması ile birlikte, hayati önem taşıyan ilaçlar için yapılabilen yüzde 15’lik fiyat artışı yüzde 60’lara kadar çıkabilecek. Yeni düzenlenecek fiyatlandırma sonrasında kritik ilaçlarda erişim sorunu ortadan kalkacak. Bakanlık yetkilileri, başta kanser olmak üzere bazı ilaçların temininde yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılabilmesi için yeni düzenlemelerin hazırlandığını söyledi.

SAHTE İLAÇTA İNTERPOL TAKİBİ
Bakanlığın teklifi Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın başkanlığında toplanacak Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında ele alınacak. Kabul görürse, riskli ilaçlar da piyasada satılabilecek ve korsana talep sona erecek. Bakanlık ayrıca sahte ilaç üreticileri ile mücadele etmek için İnterpol ile eşgüdümlü çalıştığı ortaya çıktı. Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu denetmenleri, uluslar arası tıbbi ürün sahteciliğine karşı kurulan görev gücü kapsamında, İnterpol’ün bildirdiği web siteleri incelenerek savcılığa suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Bakanlık ayrıca, toplu SMS’lerle hastalara ulaşan ilaç şebekelerini durdurmak için GSM şirketleri ile de görüşme yaptı.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Altuzan” sahtesi en fazla üretilen kanser ilacı

Sahtesi ele geçirilen kanser ilaçlarının çoğunluğunu, en pahalı kanser ilaçlarından biri olarak bilinen, yurtdışında ‘Avastin’ adıyla satılan Altuzan oluşturuyor. Altuzan’ın önceki...

Kapat