Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Haziran 2013, Salı 10:59

“Sağlık Bakanlığı ile zaman anlayışımız farklı”

Doktorlara yönelik şiddet uygulayanların muayene edilmemesi yönündeki açıklamalarından sonra Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yasa taslağı hazırlayıp Bakanlar Kurulu’na 15 günde sunulacağı sözünü aldıklarını anlatan Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Suat Öktem, “Galiba zaman anlayışımız sayın bakan ile farklı” dedi.

ÇALIŞAN GÜVENLİĞİ BEYAZ KOD

İl Sağlık Müdürlüğü’nün Özel İdare Toplantı Salonu’nda düzenlediği ‘Çalışan Güvenliği ve Beyaz Kod’ panelinde Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Birtek yönetiminde konuşmacı olarak Melikşah Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Özdevecioğlu, Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Suat Öktem, Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Demirel, sağlık bakanlığı Avukatı Serkan Demirkaya ile sağlık çalışanları katıldı. Hürriyet’in haberine göre; Prof. Dr. Suat Öktem, draha önce ‘Hekimin Şiddet Algısı’ konulu panelde yaptığı doktorlara yönelik şiddet uygulayanların muayene edilmemesiyle ilgili o günlerde cevap verenlerden hala bir ses çıkmadığını söyledi. Prof Dr. Suat Öktem, zor eğitimlerden geçip bu konuma geldiklerini anlatırken şöyle dedi:

KADIN DOKTOR HAMİLEYKEN ŞİDDETE UĞRUYOR

“Torunum yaşındaki adamların gelip bana hakaret etme gibi ve benim de ses çıkarmama gibi bir lüksüm olamaz. Bu iş naziklikle çözülemez. Herkes yerini bilecek. Kanunlarda kimsenin kimseye hiçbir şekilde dokunma hakkı yoktur. Hekime şiddete karşı çok katı şeyler düşündüğüm söylendi. Televizyonlarda izliyoruz ki; bırakın doktoru, kadın doktor hem de gebe haliyle şiddete uğruyor. Peki insan hakları ve kadın hakları savunucuları nerede? Bazı lüzumsuz şeyler için Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi ayağa kalkıyor.

Hekime şiddeti ’Adet yerini bulsun demeçleri’ ile geçiştiriyorlar. ’Eğer Kayseri’de aynı Gaziantep’teki gibi çok ciddi bir şiddet uygulanırsa acil durumlar haricinde muayene olmasını engelleriz’ dedik. Ortalık birbirine girdi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da iki kez anlı şanlı açıklamalar yaptı; ’15 gün içerisinde Bakanlar Kurulu’na hekime şiddeti engellemeye yönelik kanun taslağı hazırlayıp getireceğim’ şeklinde. Aradan 40 gün geçti. 15 gündeki zaman anlayışımızda galiba sayın bakan ile farklılıklar var.” Panelde diğer konuşmacılar da iletişim ve sağlık çalışanları haklarıyla ilgili konuşmalar yaptı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sosyal güvenlikteki “kara delik” küçülecek

Onuncu Kalkınma Planı'na göre, merkezi yönetim bütçesinden sosyal güvenlik sistemine yapılacak bütçe transferinin GSYH’ye oranının yüzde 4’e düşürülmesi hedefleniyor. 2014-2018...

Kapat